Социјалним предузећем „Green and Clean” Бизиан групе троје људи нашло запослење а очекује се да још петнаестак, који су прошли обуку за пружање хигијенских услуга и баштованство, нађу место на тржишту и уместо профита фирми обезбеде новац за даљу едукацију и запошљавање угрожених категорија становништва којима су сами припадали.
Број незапослених у Србији премашује 517.000 хиљада. Највеће повећање броја сиромашних бележи се у домаћинствима у којима је глава породице без редовног примања. Од октобра 2009. када је основано социјално предузеће Бизиан групе и у оквиру њега „Green and Clean” за пружање услуга хигијенског одржавања, баштованства и ситних мајсторских услуга, троје људи је дошло до редовних зарада. До првог редовног примања дошао је бивши професор Машинске школе избегличке породице из Хрватске у којој је троје ђака. Подстанар у Београду, овај 47-годишњи човек је скоро после више од 10 година и повременог рада на црно дошао до легалног запослења.
И једна самохрана мајка која је годинама на листи незапослених управо преко „Green and Clean” почела је да остварује редовне проходе. Још 15-торо избеглих и расељених, самохраних родитеља, дуго година незапослени Роми, адекватном обуком оспособљени су за ове делатности.
– Радом са жртвама тортуре, избеглим, расељенима, у психолошким радионицама, на курсеве за рад на рачунару или стицању социјалних вештина, које смо организовали, уочили смо да сама едукација није довољна за економско оснаживање – каже Иван Стојиловић, координатор програма Међународне мреже помоћи (IAN).
Невладина организација, од почетка прошле године започела је са Групом 484 пројекат за социјалну и економску интеграција избеглих и расељених. Исстражено је тржишт како би се нашла делатност за особе са ниским нивоом образовања и не тако скупо за покретање. Уз сарадњу са Националном службом запошљавања нашли су заинтерсоване а прошлог пролећа су спроведене прве обуке . У два циклуса 50 особа оспособљено је да ради послове хигијенских услуга и баштованства. Крајем октобра 2009. обављен је први, пробни посао чишћења једног страног културног центра .
Циљ предузећа је да омогући економску и социјалну интеграцију угрожених. Кроз едукацију и касније запошљавање. Сав остварени профит се рефинансира у стварање нових радних места – додаје Марин Јовановић, менаџер пројекта „Зелено и чисто”.
Пројекат је финансиран од стране Фондације Унидеа – италијанске Уникредит банке и за прву годину колико је предвиђено да се социјално предузеће осамостали и менаџмент пренесе на раднике, са 160.000 евра . За четири месеца рада склопљен је једногодишњи уговор о одржавању Института Сервантес. Радници зарађују по сату и који је од других профитних сличних фирми виша. Сатница је 200 динар док је у другима од 90 до 120 динара.Већ се разговара о покретању производње ајвара по истом принципу у колективном центру у Врању. Из Бизиан групе истичу да су од првог дана у пројекат били укључени студенти Факултета политичких наука.
Оставите коментар