У складу са правилима Конкурса за фотографије и илустрације „Сликом до промене“, стручни жири је, након разматрања пристиглих пријава, изабрао најбоље радове који доприносе етичном медијском извештавању о проблему насиља према женама.
Након процене усклађености радова са техничким и спецификацијама конкурса по питању садржаја, жири је донео одлуку да су ауторке и аутори најбољих радова:
- Далибор Луковић, за рад Симбол
- Анка Арсенић, за рад Коров
- Мина Стојадиновић, за рад Излаз
- Мила Јовановић, за рад Почетак
- Невена Марковић, за рад Има више решења
- Дијана Малбаша, за рад Солидарност
- Миљана Миљковић, за рад Стоп насиљу.
За ауторке и ауторе најбољих изабраних радова предвиђени су сетови који се састоје од графичке табле и екстерног хард диска.
Додатно, жири је донео одлуку и о другим радовима који се могу уврстити у базу фотографија и илустрација за етично медијско извештавање о проблему насиља према женама са циљем да ова база буде доступна за бесплатно коришћење штампаним и електронским медијима ради доприноса одговорном извештавању, бољем разумевању и превенцији насиља према женама.
Ауторке и аутори радова ће бити непосредно обавештени о начину преузимања сетова, односно о даљој припреми базе фотографија и илустрација.
Конкурс „Сликом до промене“ организовали су године група Новинарке против насиља према женама, Повереник за заштиту равноправности и Програм Уједињених нација за развој (UNDP) у Србији, као део иницијативе за формирање базе фотографија и илустрација које на одговоран и етичан начин приказују проблем насиља, његове облике, реакцију на насиље и/или су усмерене ка оснаживању и показивању солидарности са особама које су изложене насиљу.
Чланице и чланови стручног жирија који су одлучивали о изабраним радовима су: Александар Келић, професор фотографије на Факултету примењених уметности у Београду; Никола и Ненад Радојчић (Браћа Буразери), графички дизајнери; Марија Јанковић, фотографкиња, уредница фотографије у недељнику Време; Марија Чечен, чланица групе Новинарке против насиља и директорка Фонда Б92; Данијела Шеган, саветница за медије у канцеларији Повереника за заштиту равноправности; Маја Бранковић Ђундић, руководитељка Сектора за родну равноправност UNDP-а у Србији; Александра Ивановић, асистенткиња за дигиталне медије UNDP-а у Србији.
Конкурс је реализован у оквиру заједничког пројекта „Интегрисани одговор на насиље над женама и девојчицама у Србији III”, који спроводе UNDP, UNICEF, UN Women и UNFPA у партнерству са Владом Републике Србије, на челу са Координационим телом за родну равноправност, уз подршку Владе Шведске. Циљ ове иницијативе је развој друштвеног и институционалног окружења које ће допринети нултој толеранцији и искорењивању насиља над женама у Србији.
Извор: www.rs.undp.org
Оставите коментар