Избори за савете националних мањина биће расписани 20. августа, а одржани 26. октобра, најавила је министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички. Савети ће се бирати директно или путем електорске скупштине ако није уписано довољно бирача за директне изборе, односно најмање 40% припадника неке мањине. За изборе ће, према изменама закона о националним саветима мањина које су усвојене у мају, бити надлежна Републичка изборна комисија уместо Централне изборне комисије коју је именовао ресорни министар.
Удовички је 5. августа казала да ће 18. августа привремено бити затворени бирачки спискови и да ће се на основу броја уписаних бирача неке националне мањине одређивати да ли ће се избори за ту мањинску заједницу одржавати директно или електорски, након чега ће спискови поново бити отворени.
Она је рекла да се након 18. августа одлука о начину избора неће мењати, иако ће бирачки списак остати отворен за упис нових бирача, наводи се у саопштењу Министарства државне управе и локалне самоуправе.
Министарка је пред састанак с представницима 19 савета националних мањина позвала све припаднике тих заједница да се упишу у бирачки списак или да провере да ли су још увек у списку ако су раније гласали.
Директорка Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић казала је да се до маја 2014. у посебан бирачки списак националних мањина уписало 451.891 припадник националне мањине, што је за око 20.000 више него на последњим изборима за савете 2010. године.
Непосредни избори за чланове националних савета одржавају се када је у посебан бирачки списак националне мањине уписано више од 40% припадника националне мањине према последњем попису становниства. Посебан бирачки списак се закључује 24 часа пре расписивања избора.
Предвиђено је да електорска скупштина бира чланове националног савета ако нису испуњени услови за непосредне изборе.
Посебан бирачки списак образује се на захтев који мора да подржи најмање 5% пунолетних припадника националне мањине, с тим да њихов број не може да буде мањи од 300.
Према изменама Закона о националним саветима националних мањина које су усвојене 23. маја, Републичка изборна комисија биће врховни орган за спровођење непосредних избора за савете националних мањина.
Претходно је врховни орган за спровођење непосредних избора била Централна изборна комисија, коју је именовао ресорни министар, а као проблем се јавило питање стручности таквог тела.
Мандат изабраних савета биће четири године.
Министарство ће распустити национални савет ако нов сазив не буде конституисан у року до 30 дана од утврђивања коначних резултата избора.
Први сазив националног савета дужан је да донесе свој статут у року од 10 дана од дана конституисања.
Измене закона донете у мају, како је најављивано, требало би да допринесу деполитизацији тих савета.
Транспарентност Србија указала је у мају да да се измене закона не баве финансирањем кампање за изборе и учешћем јавних функционера и органа власти у овом изборном процесу.
Извор: Бета, преузето са www.euractiv.rs
Оставите коментар