“ИЗЛАЗАК ИЗ…” је документарни серијал од шест полусатних епизода о укључивању у самосталан живот деце и младих који излазе из институција социјалног старања у које су доспели из различитих разлога – зато што немају родитељско старање, или су у сукобу са законом, или имају сметње у развоју, или су били изложени насиљу. Серијал можете пратити од 17. јануара на ТВ Б92 Инфо у терминима: петком у 07:30, 17.00 и 02.00 после поноћи, као и суботом у 20.00.
Ауторка серијала је Оливера Милош Тодоровић и продукцијска кућа ShockART.
Овај серијал је резултат пројекта који је помогла Амбасада Сједињених америчких држава у Београду и UNICEF у Србији, и заговара социјално укључивање посебно осетљиве групе деце и младих који су због социјалне депривације или других разлога маргинализовани, дискриминисани или изоловани.
ИЗЛАЗАК ИЗ…
Трага за одговорима:
- У којој мери су млади који напуштају систем припремљени за ову велику промену њихових животних околности?
- Шта очекују и са чиме су суочени?
- Како схватају независан живот, ко им пружа помоћ у припреми за напуштање институције?
- Да ли им и како помажу постојеће институције, локална заједница, организације цивилног друштва?
- Које су прве тешкоће, неспоразуми, проблеми?
- Како сами млади могу да прилагоде своја очекивања и преузму више иницијативе на путу ка независности, на уласку у улогу одрасле особе одговорне за свој живот?
Укратко о епизодама:
1. епизода (17. и 18. јануар 2014.)
ДЕЦА БЕЗ РОДИТЕЉСКОГ СТАРАЊА и њихов излазак из дома и хранитељских породица
Око 700 младих особа годишње напусти систем социјалне заштите. Они не могу да се врате у породицу, нису у могућности да у том моменту започну самосталан живот и њима је подршка неопходна.
2. епизода (24. и 25. јануар 2014.)
МЛАДИ КОЈИ СУ БИЛИ ИЗЛОЖЕНИ НАСИЉУ
Центру за социјални рад се годишње пријави 3300 случајева насиља. Од тог броја, само 7 посто пријављених случајева долази из система образовања и здравственог система, иако су то системи који се најчешће сусрећу са децом и са породицама и најбоље могу да пепознају знаке насиља који се дешавају у породици која је, у ствари, најскривеније насиље које се догађа над децом.
3. епизода (31. јануар и 1. фебруар 2014.)
МЛАДИ СА СМЕТЊАМА У РАЗВОЈУ
Према незваничним подацима у Србији живи преко 200 000 особа са сметњама у менталном развоју. На крају трансформације, у дому Кулина биће смештено 350 одрасллих особа. Преко 200 малолетних корисника за време трајања трансформације напустило је ову установу.
4. епизода (7. и 8. фебруар 2014.)
МЛАДИ СА СМЕТЊАМА У РАЗВОЈУ II део
Ниједан од њих се није вратио. Ово је пионирски подухват у Србији, јер пре Кулина, ниједан дом сличног капацитета, смештајних услуга, услова и категорије корисника није ушао у трансформацију.
5. епизода (14. и 15. фебруар 2014.)
МАЛОЛЕТНИЦИ У СУКОБУ СА ЗАКОНОМ
Србија има Закон о малолетним починиоцима кривичних дела који је интегрисао међународне стандарде и где је акценатна томе да се на малолетника који је учинилац кривичног дела, позитивно утиче, изрицањем васпитног налога, како би се он променио и ре-интегрисао у заједницу.
6. епизода (21. и 22. фебруар 2014.)
МАЛОЛЕТНИЦИ У СУКОБУ СА ЗАКОНОМ II део
То значи да малолетници у узрасту кривичне одговорности од 14 до 18 година, односно 21 године, не дођу уопште до суда, него да, применом диверзионих мера и васпитних налога, могу да рачунају да то што су урадили на неком узрасту неће утицати на њихов живот касније, да их неће обележити.
Редитељ
Оливера Милош Тодоровић
Директор фотографије
Миодраг Трајковић
Сниматељ
Ненад Спасојевић
Обрада звука
Стефан Ђиновић
Монтажер
Сузана Стевановић
Графичка анимација
ШКАРТ
ShockART продукција
2013.
Још детаља о серијалу можете наћи на адреси: www.shockart.org/izlazakiz
Оставите коментар