Жене и даље нису довољно заступљене у парламентима и владама чланица ЕУ. Само шест од 28 националних парламената има председницу а седам од десет посланика у тим парламентима су мушкарци. Истовремено, у Србији Скупштина има председницу а међу посланицима је 36% жена. У ЕУ су у просеку мање од трећине чланова влада жене а у српској влади, поред премијерке, од 21 министра, четири су жене.
Подаци Европске статистичке службе показују да су у 2018. жене држале нешто мање од трећине места у националним парламентима чланица ЕУ, што је ипак напредак у односу на 2003. када су посланице у просеку представљале петину парламената.
Удео жена у националним парламентима осетно се разликује од чланице до чланице ЕУ, али ниједан нема више посланица него посланика.
Највише посланица у парламенту у 2018. је имала Шведска – 47%, а следе Финска (42%), Белгија и Шпанија (40%).
По нешто више од трећине жена седи и у парламентима Аустрије, Данске, Португалије и Италије.
С друге стране, жене држе мање од петине места у националним парламентима Мађарске (13%), Малте (15%), Кипра и Грчке (18%).
Удео жена у владама ЕУ повећан је са 23 на 30% у 2018, а више од половине (52%) их је било у владама Шпаније и Шведске и готово половина у Француској.
Истовремено је удео жена у мађарској влади само 7%, влади Млате 12 а Кипра, Италије и Пољске 17%.
Подаци Еуростата показују и да је у последњих 15 година повећан број председница влада у земљама ЕУ и у 2018. три владе (11%) водиле су жене према ниједној 2003.
Међутим, током тих 15 година удео жена на челу влада у ЕУ никада није премашио 14%, што значи да никада није било више од четири жене на тој позицији у исто време.
Извештај о равноправности жена и мушкараца који је Европска комисија објавила поводом Међународног дана жена показао је да се на плану равноправности бележи напредак, али да промене треба да иду брже.
„Јункерова Комисија је радила на свим фронтовима да унапреди живот жена у Европи борећи се против насиља над женама, затварајући јаз у платама и успостављајући бољу равнотежу између рада и живота”, саопштила је Европска комисија.
Први потпредседник ЕК Франс Тимерманс оценио је да напредак у области родне равноправности још иде „брзином пужа” и да се у неким земљама чак бележи назадовање. „Све што тражимо је једнакост. Ништа више, ништа мање”, истакао је он.
„Жене су и даље недовољно заступљене у политици широм ЕУ, то се односи и на европске институцује. Желим да видим више жена у трци на изборима. Ми треба да водимо примером и позвала сам чланице ЕУ да представе више кандидаткиња за будуће европске комесаре”, рекла је европска комесарка за родну једнакост Вера Јурова.
Извор: EURACTIV.rs
Оставите коментар