Град Београд низом мера наставља да се брине о најстаријим суграђанима, а ширење мреже клубова за старе један је од приоритета рада Секретаријата за социјалну заштиту. Тако је у наредном периоду планирано отварање неколико клубова, који умногоме побољшавају квалитет и обогаћују живот најстаријих суграђана.
Како је за Беоинфо рекао градски секретар за социјалну заштиту Ненад Матић, простор у улици Војводе Степе 280 дат је овом Секретаријату на коришћење на неодређено време, без накнаде, где је планирано отварање клуба за старе.
– У наредне четири године предвиђено је да старији суграђани добију још двадесет оваквих простора. За почетак, поред клуба на Вождовцу, отвориће се још три нова: на Звездари, Чукарици и Врачару. На тај начин град излази у сусрет потребама старих суграђана. Такође, планирано је и отварање два дневна центра у Новом Београду и на Палилули, као и адаптација постојећих објеката за те намене – рекао је Матић.
Његова заменица Александра Крстић прецизирала је да на територији тринаест градских општина тренутно постоји 21 клуб за старије. Сви облици и садржаји рада обухватају више од десет хиљада корисника, од чега је осам хиљада активних и око 2.100 корисника помоћи у кући. О њима брине око 750 радника.
Према њеним речима, дневни боравак пружа услуге саветодавног социјалног рада и превентивне здравствене заштите уз разне активности организованог слободног времена. Ту се прослављају рођендани и други значајни датуми, а приређују се и литерарна дружења, смотре рецитатора, вокалних солиста, група певача, драмских секција и плесних такмичења. Стари уживају и у организованим такмичењима у шаху, доминама, пикаду, „Не љути се, човече” и другим играма. Организују се и излети, изложбе, креативне радионице, маскенбал, обиласци болесних корисника и друго. Кроз активност клупских културно-забавних секција корисници се укључују и у рад Пензионерског аматерског културно-уметничког друштва (ПАКУД) Геронтолошког центра Београд. Хорско или солистичко певање, инструментално стваралаштво, фолклор, плес и модни студио, драмско извођење, ликовно стваралаштво, Књижевни клуб „Мирослав Антић” и часопис „Златно доба”, али и интернет – све је то доступно старима, како би „треће доба” проводили на лепши и креативнији начин.
Пензионери о клубовима и дневним центрима имају само речи хвале. Укључени у различите активности, то не доживљавају као обавезу већ као задовољство. С обзиром на то да се рад ових установа често заснива на жељама и потребама најстаријих, ово је јединствана прилика да се они добро организују и – уживају.
Извор: http://www.beograd.rs
Оставите коментар