Србија је недавно укључена у европски пројекат Координација за кохезију јавног сектора будућности (Coordinating for Cohesion in the Public Sector of the Future – COCOPS), који је финансиран од стране Европске комисије. Овај пројекат настоји да компаративно и квантитативно процени утицај реформе јавног сектора у европским земљама, ослањајући се на искуства стручњака јавне управе из 15 земаља (Аустрија, Белгија, Естонија, Француска, Немачка, Мађарска, Италија, Холандија, Норвешка, Шпанија, Уједињено Краљевство, Литванија, Португалија и Швајцарска). У Србији је истраживање спровео Београдски фонд за политичку изузетност, уз подршку Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва, при Кабинету Министра без портфеља за европске интеграције.
Као једно од највећих компаративних истраживања јавног управљања у Европи, пројекат има за циљ да обезбеди свеобухватну слику о изазовима са којима се суочава европски јавни сектор будућности. Истраживање проучава трендове и стратегије реформе јавног сектора, посебно имајући у виду контекст финансијске кризе, као и новонастајуће трендове координације јавног сектора.
Како је процес реформе државне управе у Србији у току, било је од суштинске важности да се открије који је став лица на положајима, доносилаца одлука и руководилаца ужих унутрашњих јединица, о тренутном процесу креирања јавних политика и досадашњем току реформи.
Истраживањем је обухваћен репрезентативни узорак виших руководилаца, као особа најодговорнијих за квалитетно спровођење реформи и за примену менаџерских принципа у свакодневном раду државне управе. Упитник је прослеђен на 47 институција на нивоу централне власти, а циљна група били су руководиоци свих нивоа – од руководилаца група до државних секретара. Од укупно 2.522 руководиоца запослених у организацијама обухваћеним истраживањем, њих 1.349 (односно 53,5%) попунилоје и вратило упитник. Може се сматрати да база података добијених овим истраживањем представља основу за највећу и свеобухватну студију ставова и мишљења виших државних руководилаца.
Оставите коментар