Конференција Кровне организације младих Србије (КОМС), посвећена незапослености младих, одржана је 8. октобра 2013. године у Привредној комори Београда. Конференција је организована у оквиру пројекта “Више искуства за више прилика за запослење”.
Први део конференције обележила је панел дискусија “(Не)запосленост младих у Србији: имамо ли шта да славимо?”, у оквиру које су представници/е различитих сектора говорили о начинима на које приступају овом проблему.
Весна Видојевић (Министарство омладине и спорта) подсетила је да је стопа незапослености младих старости 15-24 године у Србији чак 49,7% у поређењу са вршњацима у Европској унији, где је овај проценат дупло мањи – 24%. Она је говорила о пројектима које је МОС финансирао на ову тему у Србији а који се тичу обука за активно тражење посла, подршке самозапошљавању и предузетништву младих итд. “Фонд за младе таленте до сада је стипендирао преко 10 800 средњошколаца и студената са преко 3 милијарде динара”, рекла је она, додајући да су они у обавези да наредних 5 година остану и да раде у Србији.
На панел дискусији представљен је и пример добре праксе са локала о коме је говорио Бојан Радосављевић, координатор Канцеларије за младе Књажевац, где је покренут Центар за радно ангажовање младих.
Испред Националне службе за запошљавање, Весна Чекић је говорила о мерама које је НСЗ покренула за смањење незапослености младих. “Успевамо да у односу на врло скромна средства урадимо доста”, рекла је она.
Тамара Марковић, координаторка за развојне политике КОМС-а рекла је да, када је реч о проблему незапослености, не треба да упиремо прстом и кривимо једни друге, већ да сви доприносимо решавњу проблема у различитим секторима. Она је такође отворила и тему “Гаранција за младе” и најавила да ће се КОМС анализом ове мере бавити и надаље, почевши од међународне конференције у новембру, која ће окупити у Београду 16 европских омладинских организација које ће разменити примере добре праксе.
На панелу је говорила и Јелена Манић Радоичић испред Београдске отворене школе која се континуирано бави овом темом, као и Немања Главинић (Достигнућа младих у Србији) који је истакао значај развоја и подршке предузетништву младих, где и држава има важну улогу.
Панел је изнедрио мноштво питања што је показатељ да је овој теми потребно посветити више простора и укључити младе у дијалог.
У наставку конференције свечано су уручени уговори које је 40 практиканата/киња из 10 градова у Србији потписало са организацијама за младе и канцеларијама за младе о обављању тромесечне праксе. Ток ових пракси, утисци и искуства моћи ће да се прате и на блогу КОМСа у периоду трајања пракси а аутори/ке ће бити и сами практиканти/киње.
Извор: КОМС
Оставите коментар