Пише: Емануела Станковић (Блог о социјалном укључивању)
Иако многи сматрају да су Роми једниствен народ, постоје различите групе Рома, које се међусобно разликују по култури, традицији, занимањима па чак и по језику:
Бањаши су влашко ромско племе коме је матерњи језик румунски. Тако их најчешће називају њихови саплеменици Џамбаси. У преводу оно значи– рудари. Ово име је познато и у Америци, а користи се и за Роме коритаре у Славонији и Војводини. Име Бањаши користи се и за Каравлахе у Босни.
Џамбаси говоре ромским језиком с много примеса румунског. Баве се трговином, најчешће коњима. Име су добили од румунске речи “Geambas” која значи: познавалац коња, добар јахач, али и мангуп, лупеж и пробисвет.
Калдараши су влашко ромско племе коме је ромски језик матерњи. Веома су распрострањени по свету, како због своје бројности тако и због специфичног занимања које их приморава да живе чергашким начином живота. Баве се котларством, по чему су и добили име. Говор калдерашке групе, у мањој мери, садржи и позајмљенице из румунског језика. Кад говоре, отежу, па их други Роми исмејавају.Веома су ратоборни и неповерљиви. Истраживачи претпостављају да су Калдераши из наших крајева распрострањени по целом свету. Има их, тврде они, у Аустралији, Јужној Америци, а познати род Мачваја – у Северној Америци и Канади, води порекло од мачванских калдераша.
Лејаши су група влашких Рома, који су некада били номади. Сада су ти Роми, као усталом и готово сви остали, насељени по селима и градовима широм северне и североисточне Србије. Међутим, реч lae, значи и поток па име тог ромског племена преводе са “поточари”, тј.они који живе поред потока-воде.
Ловари су влашко-ромско племе чији се припадници, мање -више, могу наћи по читавој Европи. Они су “неустрашиве светске скитнице које крстаре многим земљама.”. Иначе, Ловари за себе тврде да су Мордвини, што је у ствари име једног финског народа који живе у средњем току Волге. Њихов језик је романизовани облик ромског са великим примесама мађарског, што указује на то да су дуго живели заједно са Румунима и Мађарима. Пошто, углавном, имају руска имена, може се закључити да су и тамо живели, а народ их је једноставно прозвао “руски Цигани”. Населили су се у Обреновцу, селима код Пожаревца, у Сефкерину, Ћуприји, а један број их је остао у Банату. Порекло термина Ловар није утврђено, већ о томе постоје бројне претпоставке. Наиме, на мађарском се коњ каже ло – множина ловак. Сремски Роми тврде, да име овог племена потиче од речи лова –новац.
Тамари је име влашко-ромског племена чије име наука није успела дефинитивно да одгонетне. Ово име сами Роми употребљавају у различитим случајевима. Сматра се да су Тамари најстарија група Рома која се доселила у ове крајеве и која је током година изгубила матерњи језик и прихватила језик средине. У прошлости су се бавили ковачким занатом, а касније и пољопривредним занимањима. Већ неколико стотина година живе седелачки.
(…)
Текст “Ко су Роми?″ Емануеле Станковић у целини можете прочитати на Блогу о социјалном укључивању.
Оставите коментар