Укусни, кувани оброци које достављају млади људи са сметњама у развоју на кућне адресе старачких домаћинстава; повезивање локалне самоуправе трећег и приватног сектора само су део погодности које доноси иновативни пројекат „Кухиња на точковима”. Покренули су га Удружења за подршку особа ометених у развоју „Наша кућа”, општина Звездара, фирма Топ рест , а подршка је стигла од Канцеларије ЕУ у Србији, BCIF-а, Caritasa и CRS-а.
На територији београдске општине Звездара живи више од 130.000 становника од којих су 15.000 особе са инвалидитетом, а 25.000 старији од 65 година.
На основу свакодневних контаката са активистима, од пре годину дана покренутог Сервиса волонтера, уочена је потреба старих, породица самохраних родитеља или са децом са инвалидитетом за свакодневну помоћ. Са друге стране, поведени позитивним искуством трогодишњег рада социјалне радионице за производњу папирних кеса – Удружење за подршку особа ометених у развоју „Наша кућа” родио се иновативни пројекат „Кухиња на точковима”. Повезивањем ове организације, уз подршку општине Звездара и приватне фирме „Топ рест” заживео је специфичан сервис.
Топле оброке, неколико десетина различитих укусних јела, капацитета до 100 наруџбина, свих пет дана у недељи, на врата домова оних који су се пријавили достављаће четворо младих особа са сметњама.
– Кухиња је доказ да могу да се повежу трећи, приватни сектора и локална самоуправа – каже Аница Спасов, директорка Удружења.
Храну ће, уз радног асистента који ће бити возач, на адресе достављати млади људи са интелектуалним тешкоћама. То је уједно вид инклузије али и начин да овај део популације постане видљив. Да покажу да имају право на своје место у друштву – додаје она.
Вредност пројекта је око 40.000 евра. Преко гранта BCIF-а „Социјална транзиција” обезбеђено је возило. У одабиру компаније која ће спремати храну, како каже Аница Спасов, наилазили су и на неразумевање због чињенице да ће паковање и доставу обављати млади са интелектуалним потешкоћама. – Онда смо дошли до фирме „Топ рест” која је препознала значај и желеле да се укључи у пројекат.
Једна домаћа софтверска фирма направила је програм за тачскрин касе како би се олакшала наплата и враћање кусура. Како додаје Јелена Михаиловић из BCIF-а, први кораци су учињени још 2010. Caritas је донирао пакерицу, термос касете а CRS сносио трошкове каса.
Аница Спасов додаје да је на пример у богатијим земљама, попут Холандије, сасвим уобичајено да особе са интелектуалним сметњама нађу место на тржишту рада, али тако што се радно место прилагоди њиховим способностима.
За сада је у „Кухињу на точковима” укључено четворо од десетак младих из „Наше куће”. Све су младићи. Девојака за сада нема, али се надају да ће се јавити родитељи девојака расположених да њихове кћерке добију шансу да постану видљиве .
Милош један од будућих достављача и досада један од највреднијих радника на производњи кеса, уз смешак понавља да ће сада скупљати новац за море, и да ће ићи у Црну Гору. Он и остали раде под буним оком асистента и то сати колико могу и желе – један, два, три.
За сада је сервис доступан само на територији Звездаре. BCIF-у су се јављали званичници из Зрењанина са жељом да примене искуство. Новац од донатора покрива рад за наредних осам месеци, а онда се очекује да ће постати тржишно одржив.
Оставите коментар