Европска комисија усвојила је 11. децембра пакет програма претприступне помоћи за 2015. за подршку реформама и регионалној сарадњи на Западном Балкану и у Турској од око милијарду евра, укључујући готово 200 милиона евра за Србију. Средства за Србију намењена су унапређењу демократије и управе, владавине права и основних права и сектору транспорта. За повезивање Западног Балкана предвиђено је 155 милиона евра за четири енергетска и исто толико транспортних пројеката.
Због сложених процедура планирања и потврђивања, уобичајено је да се износи за одређену годину најчешће троше од следеће, у овом случају 2016. године.
Реч је о средствима из Инструмента претприступне помоћи (IPA II) којима ће се у земљама Западног Балкана и Турској подстицати даље демократске и економске реформе, модернизација правосуђа и јавне управе, као и регионална сарадња.
За Србију је предвиђено 196,6 милиона евра за области демократије и управе, владавине права и основних права и транспортну политику, саопштила је Комисија.
Највећа сума ће ићи Турској – 255,1 милион евра, за Албанију је превиђено 89,9 милиона, Босну и Херцеговину 37,2 милиона, Македонију 24,1 милион, Косово 78 милиона а за Црну Гору 25,1 милион и 15,23 милиона из вишегодишњег акционог програма 2015-17.
“Тај пакет показује наше снажно опредељење за ЕУ перспективу за Западни Балкан и Турску. То је дугорочно улагање у стабилност ЕУ, безбедност и просперитет и подржаће политичке и економске реформе земаља на путу ка ЕУ”, оценио је европски комесар за европску политику суседства и преговоре о проширењу Јоханес Хан.
За програме у којима учествује више земаља у региону за 2015. је одобрено 122,55 милиона евра.
Пакет укључује и 155,25 милиона за програме повезивања за 2015-16. Тим новцем ће се подржати финансирање великих регионалних инфраструктурних пројеката у енергетици и транспорту на Западном Балкану – четири интерконектора, два путна и два железничка пројекта.
Предвиђени су интерконектори за повезивање електромрежа Албаније и Македоније I и II и за успостављање трансбалканског коридора I и II, секције у Црној Гори и Србији.
Такође су предвиђена два пројекта друмског повезивања БиХ и Хрватске у оквиру медитеранског коридора и два железничка пројекта – повезивање Македоније, Косова и Србије, и Црне Горе и Србије.
Реализација тих пројеката ће приближити економије и друштва у региону а очекује се да допринос ЕУ “повуче” зајмове партнерских финансијских институција у вредности 540 милиона евра.
Комисија је оценила да је унапређење повезивања на Западном Балкану, као и између тог региона и ЕУ, кључно за економски развој у региону.
У саопштењу Комисије истиче се да је повезивање постављено високо на листи приоритета ЕУ у региону из пуну подршку западнобалканских влада.
Посебна пажња посвећена је припреми и финансирању конкретних регионалних инфраструктурних инвестиционих пројеката, али и примени техничких стандарда и тзв. меким мерама, попут поједностављења прекограничних процедура.
Такође је за мере подршке у региону, укључујући ревизију, евалуацију и мониторинг, информације и комуникације, подршку OHR у БиХ и шему TAEIX, одобрено 71,55 милиона евра.
Извор: EurActiv.rs
Оставите коментар