Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Многе државне установе неприступачне за особе са инвалидитетом

Објављено 26.10.2018.

Predstavljanje izveštaja "Pristupačnost za sve"Домови здравља, филијале Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање и просторије центара за социјални рад неприступачни су за грађане и грађанке са инвалидитетом, закључак је Посебног извештаја Заштитника грађана “Приступачност за све” који је 15. октобра представљен у Београду.

Новац, нажалост, није највећи проблем и препрека да би институције, објекти, јавни простор, превоз, услуге и информације биле приступачне грађанима/кама са инвалидитетом, већ недостатак свести да се мора радити на решавању тог проблема.

“Финансијска средства нису увек највећи проблем, дешава се да имате ограничена средства, али она могу плановима правилно да се распореде, некада је много битније и већи проблем да имамо свест да неке ствари морамо да урадимо и кренемо да их решавамо”, рекла је отварајући скуп заменица заштитника грађана Гордана Стевановић и додала да су особама са инвалидитетом, тешко покретним и старим људима неприступачни и домови здравља, центри за социјални рад као и филијале Фонда за пензијско и инвалидско осигурање.

Стевановић је истакла да су у састављању Посебног извештаја били укључени представници/е локалне заједнице и цивилног друштва, јер су рањиве категорије становништва, међу којима су и особе с инвалидитетом и стари, управо особе које се повлаче пред проблемом такве врсте.

Извештај нема за циљ да критикује рад било које институције или локалне самоуправе, већ да реално сагледа ситуацију на терену и узроке како би могла да предложи нека решења, нагласила помоћница генералног секретара Заштитника грађана Тања Длеск.

Истраживачи су током посета локалним јединицама констатовали да су здравствене службе у великом броју неадекватно организоване, распоређене у више разуђених објеката павиљонског типа, или да се налазе у вишеспратницама, због чега су неке од њих неприступачне. Такође, домаћи прописи прате међународне прописе, али санкције које су предвиђене нису довољне. „Ми на терену нисмо закључили да је икада нека од тих санкција примењена. Ниједан грађевински инспектор никада није изрекао новчану казну”, рекла је Длеск.

Стога је један од предлога и да Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре ревидира правни оквир, како би успоставило добар механизам надзора, да санкције буду применљиве.

Препоруке су и јачање капацитета локалне самоуправе, континуирана едукација запослених, укључивање особа са инвалидитетом у све активности везане за приступачност, додала је Длеск.

Заменица директора Канцеларије за управљање јавним улагањима Сандра Недељковић рекла је да је приступачност објеката ушла у процедуру коју су добиле све локалне самоуправе, а да је та канцеларија обновила 193 објеката, у току је реконструкција 63, а пројектна документација ради се за 86 објекта.

Извршна директорка Националне организације особа са инвалидитетом Србије Иванка Јовановић је оценила да је највећи проблем што Србија нема свеобухватни план за обезбеђивање приступачности и отклањање постојећих баријера.

“Додатни недостатак томе је чињеница што Србија већ две године нема Стратегију унапређења положаја осаоба са инвалидитетом и пратећи акциони план”, објаснила је Јовановић.

Кликните да преузмете извештај “Приступачност за све” (.pdf).

Извор: www.ombudsman.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]