Пише: Ирина Дукић (Блог о социјалном укључивању)
Знате ову ситуацију: ушли сте у супермаркет са дететом од 5 година, које има слушне апарате, а продавачица, усиљеног осмеха упорно покушава да му поклони сличице за албум. Притом, необичног израза на лицу, виче, мислећи да ће је мој син боље разумети.
То је само једна, од бар 7 немогуће иритантних ситуација кроз које свакодневно пролазимо.
Понекад се осећам као да су све очи усмерене ка мом сину и његовим слушним апаратима. Као заморче у лабораторији. Сви гледају у нас.
Проблеми су разни – од превелике буке у кафићима, ресторанима и на другим јавним местима, до неедукованих људи који често не знају како да се понашају у ситуацији када сазнају да дете не чује. Изнад свега, проблем се крије у ниској свести људи који чују, према особама, односно деци оштећеног слуха.
5 корака за побољшање комуникације са децом оштећеног слуха
Ако никада нисте разговарали са децом оштећеног слуха, ево неколико једноставних корака ка бољој комуникацији:
- када разговарате, водите рачуна да вам лице буде окренуто према саговорнику, како би могао/ла да вам чита са усана
- никада немојте пренаглашавати одређене речи ни викати, јер то отежава комуникацију
- без сажаљења, јер је реч о другачијој, али здравој и паметној деци
- када желите да им се обратите, можете их лагано додирнути по рамену или руци, како бисте им скренули пажњу
- понашајте се и комуницирајте као и са децом која чују – опуштено, непосредно и љубазно.
Системска решења
Да би шира популација имала свест о томе како се треба опходити према деци оштећеног слуха – од продавачице до другара у вртићу – потребно је да се развије већа емпатија и разумевање.
Један од начина да се то постигне је да се ова проблематика уведе као редован елемент у едукативном систему. Тачније, да школе и вртићи имају у оквиру свакодневне наставе кратак курс лепог понашања према својим другарима оштећеног слуха.
Још један корак ка бољем разумевању и толеранцији друштва према деци оштећеног слуха је и изванредна књига Суперувце, јединствене ауторке Сиси Бел, која се недавно појавила на српком језику. Више информација о овом издању можете пронаћи на сајту sajberuvce.org/aktivnosti/superuvce.
(…)
Оставите коментар