Уз подршку Америчке агенције за међународни развој (USAID), Београдска отворена школа је 21. новембра 2019. године уручила годишње награде за јавно заговарање које су додељене покретачима промена у локалним заједницама. Свечаност доделе награда уприличена је у оквиру Годишње конференције о јавном заговарању у грађанском активизму која је део пројекта „Активни грађани: боље друштво” који реализује Београдска отворена школа.
Тим поводом представљени су локални покретачи промена и додељене су награде „Покретачи промена 2019“ у пет категорија:
- Сарадњом до промена (пример добре праксе и успешне сарадње између јавних власти и организација) иницијативи „Заједно за приступачност“;
- Први глас грађана (успешно окупљени грађани/ке као носиоци поруке јавног заговарања) иницијативи „Не за МХЕ“;
- Поход на активизам (иницијативе неформалне групе) иницијативи „Фестивал уметности на улици Реконструкција“;
- Покретачи промена на националном нивоу – организацијама „Пријатељи деце Србије“ и „Мрежа организација за децу Србије“;
- Покретачи промена на локалном нивоу – организацијама „Жене југа“ и удружењу жена „Лав“.
У оквиру конференције је одржана панел дискусија о грађанском учешћу у процесу доношења одлука у којој су учествовали Данило Родић из Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом, Ивана Вукашиновић из Републичког секретаријата за јавне политике и Милена Радомировић из Сталне конференције градова и општина.
Говорећи о простору за грађанско учешће и учешће организација цивилног друштва у процесима одлучивања, представник Канцеларије је истакао да је од изузетне важности што је успостављен и унапређен правни оквир у овој области, али да је „за резултате у праксу неопходно да истински разумемо и препознајемо зашто је важно да укључујемо грађане и цивилно друштво у доношење прописа и јавних политика. Без развијене свести о томе и даље ћемо имати проблема у имплементацији ма колико законодавни оквир био добар.“ Родић је посебно нагласио да је за организације цивилног друштва врло важно да познају одредбе важећих прописа који прописују обавезе државних органа у погледу транспарентности процеса одлучивања, попут Закона о планском систему и Закона о државној управи, јер се на њих могу позивати у комуникацији са доносиоцима одлука и користити их као „снажну заговарачку алатку“.
Учесници дискусије били су једногласни у погледу важности укључивања грађана и грађанки у доношење прописа и јавних политика, али и о потреби за бољом и доследном имплементацијом законских одредаба у овој области.
Извор: www.civilnodrustvo.gov.rs
Оставите коментар