Пише: Ксенија Граовац (Блог о социјалном укључивању)
Било да тражите фондове или вам требају смернице за практиковање филантропије или прикупљање средстава, постоје организације, приручници и интернет странице које не треба да пропустите.
За тражење средстава у Србији и инфомације о потенцијалним донаторима, погледајте истраживање које су водиле Грађанске иницијативе (све је доступно на њиховој страници) www.gradjanske.org. Различита истраживања спровођена у Србији или Европи нађу се и на страницама Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва www.socijalnoukljucivanje.gov.rs или Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом www.civilnodrustvo.gov.rs.
Балкански фонд за локалне иницијативе BCIF www.bcif.org под електронском библиотеком има низ истраживања и корисних приручника из различитих области, а у тврдом повезу на захтев је доступан Приручник за прикупљање средстава. Ова фондација је координатор Српског филантропског форума, неформалне групе која окупља све заинтересоване за развој филантропије. Информације о раду и приступању Форуму, као и о темама којима се баве су доступне на страници www.srpskifilantropskiforum.org. Постоји и периодични билтен са занимљивим и корисним информацијама на који можете да се пријавите.
Resource Alliance је организација која непрофитним организацијама широм света пружа помоћ у грађењу одрживости кроз тренинге, савете, поделу информација и слично. Погледајте чиме све располажу на www.resource-alliance.org.
Свакако, да добијете добру идеју или се мотивишете, идите и на www.boldergiving.org, www.gatesfoundation.org и www.givingpledge.org. Странице као што су www.gofundme.com, www.kickstarter.com, www.fundraisers.com, дају преглед како директно прикупљати средства за различите циљеве.
Филантроп можете да будете и ван граница своје земље. Коме и како да помогнете, можете погледати на www.globalgiving.org.
Пожељно је размишљати и о стандардима за прикупљање средстава, транспарентном и јасном извештавању о тражењу и трошењу новца. Треба размишљати о стварању тела које би личило на амерички Charity Navigator, организацију која се бави проценом рада других организација, а у контексту транспарентног пословања. Сазнајте више на www.charitynavigator.org.
(…)
Текст “На правом путу” Ксеније Граовац у целини можете прочитати на Блогу о социјалном укључивању.
Оставите коментар