Потпредседница Владе Републике Србије Зорана Михајловић изјавила је 11. фебруара да и поред чињенице што жене више уписују и завршавају високе школе и факултете, као и што су бројније међу докторима наука, у науци се и даље суочавају са бројним потешкоћама у каријерном напредовању, док их међу члановима САНУ има тек 10 одсто.
Михајловић, која је и председница Координационог тела за родну равноправност, истакла је, поводом Међународног дана жена и девојчица у науци, да Србија предњачи у односу на Европу када је број жена истраживача у питању – 48,4 одсто у односу на 40 одсто, што је просек на нивоу Европске уније.
Она је међутим подвукла да девојчице и жене треба охрабрити да уђу у свет информационо-комуникационих технологија, инжењерства, као и грађевинарства, где још доминирају мушкарци.
Према њеним речима, иако жене у већем броју завршавају основне и докторске студије, нема их довољно у такозваним STEM наукама, пре свега технологији и инжењерству.
Радна места у будућности биће све више вођена иновацијама и технологијом и ако не премостимо разлике у овим областима, родни јаз ће бити све већи, оценила је потпредседница Владе.
Михајловић је нагласила да стање у високом образовању у Србији карактеришу родна неравноправност, снажна вертикална сегрегација и недовољна заступљеност жена у доношењу одлука и креирању политика на универзитетима и у научној заједници.
Патријархални обрасци су присутни и то није ништа ново, али чине да у тој хијерархији жене остану иза, борећи се са бројним баријерама и неретко тежим усклађивањем породичних обавеза са професионалним развојем у односу на мушке колеге, напоменула је она.
Жене у науци, како је додала, и треба да буду носитељке промена, и то не само у образовању, него у друштву које тежи већој родној равноправности.
Михајловић је поручила свим девојчицама и женама да никада не одустају од својих циљева, да не подлежу предрасудама и родним стереотипима, већ да се воде својим знањем и способностима.
Извор: www.srbija.gov.rs
Оставите коментар