У формирању правног оквира социјалне заштите особа са инвалидитетом Србија је напредовала, али се у пракси показало да примена закона није довољно добра, један је од закључака са предавања др Филипа Мирића у ЕУ инфо кутку у Нишу.
Догађај под називом „Србија и ЕУ – Сигурност у саобраћају особа са инвалидитетом“ у сарадњи са ЕУ инфо кутком организовала је Фондација ПОНС, у намери да јавност информише о правним регулативама које се тичу безбедности у саобраћају особа са инвалидитетом. Идеја предавања била је да се укаже на постојеће недостатке у Србији и на могућности унапређења стандарда и начина функционисања у саобраћају особа са инвалидитетом, као и да се направи компаративна анализа са стандардом у државама чланицама Европске уније.
На предавању су приказани примери позитивне праксе у развијенијим европским државама, у којима се у пракси много више води рачуна о правима особа са инвалидитетом, него што је то случај у Србији. Као најуређенији системи социјалне заштите особа са инвалидитетом могу се издвојити они који постоје у скандинавским државама. У Србији закони постоје, али је често примена недовољно ефикасна, речено је на предавању.
У својој презентацији, др Филип Мирић је истакао да је изузетно важно подизање друштвене свести о особама са инвалидитетом као учесницима/ама у саобраћају. Како је навео, неопходно је поштовање и имплементација стандарда ЕУ и ОЕБС-а о приступачности саобраћајних средстава и инфраструктуре, као и стриктна примена одредби Закона о безбедности саобраћаја на путевима.
Када се говори конкретно о Нишу, др Мирић наводи да још није достигнут минимум физичке проступачности за особе с инвалидитетом, иако се у последње време уочавају помаци. Мирић додаје да приступачност не представља само грађевинско прилагођавање објеката корисницима/ама колица, већ и грађанима и грађанкама који живе са последицама других облика инвалидитета.
Једна од важних порука са скупа је да би требало схватити да сви људи, без обзира на то да ли поседују одређени инвалидитет или не, имају исте потребе, само се разликује начин задовољења тих потреба.
Филип Мирић је докторирао на Правном факултету Универзитета у Нишу. Током студија био је стипендиста бројних домаћих и међународних институција и организација. Залаже се за остварење принципа самосталног живота особа са инвалидитетом и право особа са инвалидитетом да самостално доносе одлуке о свим питањима од значаја за њихов живот и рад. Следећи ове принципе, учествовао је, у својству предавача, на бројним трибинама посвећеним заштити људских права и права особа са инвалидитетом.
Извор: euinfo.rs
Оставите коментар