Europass је од јула добио нови изглед и низ услуга који ће корисницима омогућити да управљају својом каријером на потпуно нов начин.
Europass је већ преко 10 година један од најпосећенијих сајтова европских институција са преко 50,000 посетилаца дневно који користе Europass-ов образац за CV и друге алате како би представили своје вештине и квалификације.
У тренутку када је пред Европом дуг пут ка опоравку од COVID-19, Европска комисија је покренула нови, модернизовани Europass и вишејезични алат „е-Портфолио” уз помоћ који ће грађанима ЕУ и других земаља Европе, међу којима је и Србија, помоћи да управљају својом каријером. Покретање нове платформе означава ново поглавље у модернизацији Европских алата за запошљивост.
Док излази из здравствене кризе, један од приоритета Европе ће бити да се избори са незапосленошћу и да подржи усавршавање и преквалификацију. Поред краткорочне подршке грађанима да задрже послове које тренутно обављају, свесни тога да ће многи у наредним недељама и месецима морати да траже нови посао, Европска комисија за проналазак посла и могућности за усавршавање и представљање вештина које поседују, омогућује алат и потребне информације.
„Пре 30 година када сам почињао да радим, куцао сам CV на старој писаћој машини и журио до поште да га пошаљем послодавцима. Захваљујући платформи Europass, људи који траже посао могу да погледају понуду послова бесплатно на свим језицима,“ поручује Маргаритис Шинас, потпредседник Европске комисије.
„Нови Europass полазницима обука и радницима нуди корисне алате и информације за прилагођавање дигиталним и зеленим технологијама и управљање каријером у свету који пролази кроз непрестане промене”, наводи Европска комисија.
Захваљујући новим алатима које нуди е-Платформа, корисници ће моћи да креирају Europass CV у виду портфолиа. Ови нови алати омогућавају бележење и размену информација о вештинама, квалификацијама и искуствима из свих фаза живота.
Већ првог дана од покретања, нова платформа у једном дану имала је преко 95 хиљада посета и 13.600 креираних Europass профила. Истражите платформу и креирајте профил на линку europa.eu/europass.
Уз помоћ нових алата, корисници могу да креирају профил својих образовних и професионалних постигнућа у безбедном онлајн простору, утврде своје циљеве и интересовања и добију предлоге о могућностима за образовање и посао у складу са њиховим интересовањима. Нови Europass е-Портфолио такође служи као база за све будуће пријаве јер корисницима омогућује да уз помоћ једног линка поделе одређене делове профила или читав Europass профил са другима.
Подаци из профила се могу користити за креирање прилагођених Europass резимеа и пропратних писама кроз низ различитих унапред припремљених образаца. Након што креирају нове документе у неколико кликова, људи у потрази за послом могу те документе да сачувају у својој Europass библиотеци како би их поново употребили. Осим тога, корисници ће добијати занимљиве понуде за посао и обуку на основу њихових вештина и интересовања.
Чак и уколико не желе да одмах деле детаље свог профила са другима, нови Europass алати могу помоћи корисницима да боље разумеју вештине којима тренутно располажу и прате развој свог образовања и каријере. Такође, захваљући е-Портфолиу, корисници више никада неће изоставити ниједну ставку из свог резимеа јер ће њихов нови Europass бити полазна тачка за сваку наредну пријаву и CV.
Europass е-Портфолио такође омогућује креирање више персонализованих Europass CV-јева. Независно од тога на који начин се платформа користи, она корисницима омогућује да контролишу своје личне податке и да одлуче са ким желе да их поделе. На крају, платформа нуди опцију уноса старих Europass резимеа и пропратних писама као и њихово ажурирање.
Као што је случај са свим новим Europass алатима и овај ће бити бесплатан и доступан на 29 језика, укључујући и српски.
Уколико имате питања о Europass-у или вам је потребна помоћ, обратите се националном Europass центру.
Шта Europass нуди корисницима:
- Бесплатни online профил за истицање вештина, квалификација и искустава;
- Самопроцену вештина у циљу дефинисања професионалних и образовних циљева;
- Персонализоване информације о приликама за посао и усавршавање;
- Потпуну контролу над личним подацима;
- Могућност поновног коришћења података и аутоматског попуњавања пријава;
- Поуздане акредитиве са електронским потписом.
Извор: europa.rs
Оставите коментар