Концепт учења заснован на међугенерацијској сарадњи развија се кроз различите програме у IAN Телецентру. Један од најзачајнијих је програм „Сребрени сурфери“ у коме млади помажу старијима да стекну знања у области информационо-комуникационих технологија.
У октобру је почео још један круг „Сребрених сурфера” у IAN Телецентру у Београду. Ова иницијатива ангажује младе који су део ширег програма ресоцијализације у дневном боравку за децу са проблемима у понашању у IAN Телецентру. Они подучавају пензионере основама коришћења рачунара и интернета, а претходно су и сами похађали курсеве рачунара и развили своје дигиталне вештине.
Пре него што су се прихватили улоге наставника или е-фацилитатора како их зову у IAN Телецентру, ови млади су такође завршили кратак курс за ИТ тренере како би научили најважније вештине преношења знања. Сада три пута недељно држе часове и уводе наше старије суграђане и суграђанке у дигитални свет, уз менторску подршку искусног наставника IAN Телецентра.
Ово је модел преношења знања који доноси добробит како младима тако и пензионерима. Млади уче неке важне ствари о животу. Као што каже Иван (17): „Учимо како да будемо стрпљиви, да остварујемо контакт и како да комуницирамо са другима.“ А Игор (18) додаје: „Лепо је када покажете људима нешто што још не знају и преносите своје знање другима.“ Још један важан аспект овог програма јесте да млади схватају да је за учење нечег новог свима потребно неко време. Примећује се да млади уживају у пружању помоћи пензионерима и да раде ово са много стрпљења.
Главна мотивација старијих за учешће на курсу јесте то што желе да искористе своје слободно време на позитиван начин: „Хоћу да одржавам свој мозак активним“, каже Јасминка (74).
Такође, желе да науче како да комуницирају са члановима породице који живе у иностранству користећи Скајп и Фејсбук. Весна (72) нам је рекла: „Моја сестра живи у Америци, ако научим како да користим Скајп моћи ћу лакше да комуницирам са њом.“
Још један добар разлог да дођу на курс, као што смо чули од Весне (72), јесте да науче да користе Интернет за проналажење рецепата онлајн: „Волим либанску храну и могу да нађем много одличних рецепата на Интернету.“
Важан елемент мотивације за пензионере јесте и тежња да буду део модерног дигиталног света: „Данас се све дешава у виртуелном свету, а ја желим да будем део њега“, рекао нам је Стојан (70) смешкајући се.
Сребрни сурфери који долазе на курс радије уче на часу него сами код куће из књига, зато што, како кажу „момци одмах дођу и помогну нам ако нешто не можемо да урадимо и воле да нам буду подршка”.
Пензионери су описали младе који им предају као „феноменалне, елоквентне, одличне, стрпљиве”. Одушевљени су курсом и својим наставницима. Искуство ове врсте друштвено корисног рада у IAN Телецентру, уз низ других сервиса подршке и третмана намењених младима са проблемима у понашању међу којима има оних у сукобу са законом, доводи до позитивних промена у њиховом понашању.
То што им је поверена тако важна улога као што је подучавање других, позитивно утиче на развој самопоуздања младих и даје им прилику да развију своје способности, да дају свој допринос заједници, изграде вештине које им могу користити и на другим пољима у животу као и да буду учитељи и ментори другима, истовремено избегавајући негативне облике понашања. Овај врста праксе им омогућава да развију и покажу своје вештине, даје им смислену улогу у друштву која доприноси добробити других.
Програм „Сребрени сурфери“ није само одличан пример за социјалну инклузију две друштвене групе које су често на маргинама друштва (стари и млади са проблемима у понашању) путем употребе рачунара, већ и пример како две генерације могу да се преносе знања једни другима и имају користи од међугенерацијске сарадње и учења.
Активности представљене у овом чланку реализују се захваљујући подршци SHL-а и UNICEF-а.
Извор: www.telecentar.rs
Оставите коментар