Програм Уједињених нација за развој (UNDP) у партнерству са Канцеларијом за информационе технологије и електронску управу објављује Јавни позив у виду изазова за предлагање иновативних идеја, а на основу података које нуде јавне институције и организације, доступних на Порталу отворених података (www.data.gov.rs).
Позивају се сви заинтересовани, а посебно стартапи, удружења, мала и средња предузећа, да се пријаве и понуде иновативна решења за различите друштвене проблеме, како би одлуке биле доношене на основу података и информација, а грађани и грађанке Србије имали прилику да користе иновативне услуге. Поред доступних отворених података, организатори охрабрују све заинтересоване за размотре прикупљање и отварање нових података, или комбиновање постојећих отворених података са подацима прикупљеним од корисника (енг. crowdsourcing data collection).
Расписана су три изазова:
- Животна средина и ми, у циљу подизања свести шире јавности о различитим врстама загађења, прикупљању нових података од стране грађана/ки или бољем коришћењу постојећих података,
- Информисаност и учешће грађана, у циљу приближавања области рада правде, културе или цивилног друштва широј јавности кроз отворене податке и поспешивања информисаности и/или учешће грађана и грађанки у некој од ових области,
- Отворени подаци за бизнис, у циљу коришћења постојећих података и прикупљања нових који ће омогућити корист од отворених података привреди, креирати нове бизнис моделе или конкретну бизнис идеју која је базирана на слободном софтверу.
Биће награђене три идеје, за сваки изазов по једна. Подршка за развој појединачног решења може да износи максимално 10.000 америчких долара. Коначни износ средстава ће бити договорен између победника изазова и Програма Уједињених нација за развој, у зависности од комплексности решења и процењене тржишне вредности.
Више о правилима учешћа пронађите у тексту Изазова отворених података. Текст изазова (.docx) преузмите овде.
Пријавни формулар (.docx) можете преузети овде.
Рок за пријаву идеје је 7.5.2019. године у поноћ.
Извор: www.rs.undp.org
Оставите коментар