Пред вама је ново, измењено и допуњено издање Индекса друштвеног развоја градова и општина. Измене се односе на индикаторе укључене у Индекс, а начињене су како би он постао стабилан и упоредив кроз дужи временски период. Допуне се односе на број година за које је могуће проучити и представити Индекс. Тако је сада Индекс доступан за пет година (2011-2015). Овогодишње издање Индекса друштвеног развоја градова и општина, такође, омогућава представљање резултата на интерактивној мапи.
Индекс друштвеног развоја пружа могућност поређења квалитета живота по градовима и општинама, који се може сортирати, у зависности од личних приоритета, према шест области: демографија, економска активност, образовање, социјална заштита, здравствена заштита, остали показатељи квалитета живота и друштвене партиципације.
У питању је композитни индекс који омогућава поређење постигнутог нивоа друштвеног развоја међу градовима и општинама Републике Србије. Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва иницирао је израду методологије и апликације са циљем да један овакав алат стави на располагање свим заинтересованим корисницима, од доносиоца одлука и креатора политика, до самосталних истраживача и аналитичара.
Индекс покрива период од 2011. до 2015. године и све градове и општине у Републици Србији*. Узима вредности од 1 до 100, при чему већа вредност Индекса значи и боље услове за живот у одређеној јединици локалне самоуправе. Настао је агрегирањем 31 индикатора у шест области, уз прилагођавање смера деловања појединих индикатора. Другим речима, уколико одређена појава негативно утиче на квалитет живота, узимана је њена реципрочна вредност. С обзиром да су коришћени индикатори били исказани у различитим јединицама мере, процесом нормализације сви су сведени на распон од 1 до 100, како би се формирао јединствен Индекс друштвеног развоја. Поред 31 индикатора, укључена у Индекс, на графикону и мапи је могуће приказати три додатна индикатора (Стопу сиромаштва у 2011. години, Приступачност јавних објеката и Индекс развоја Е-управе у 2014. години). Ови значајни фактори друштвеног развоја, нису доступни за све године у периоду 2011-2015, те нису коришћени у обрачуну Индекса.
Апликација Индекса друштвеног развоја оптимизована је за употребу на свим модерним претраживачима, као и преносивим уређајима (паметним телефонима и таблетима) независно од оперативног система на коме раде. Web апликација је оптимизована да ради и на најспоријим интернет конекцијама, што је чини доступном широком аудиторијуму.
* Републички завод за статистику од 1999. године не располаже подацима за АП Косово и Метохија, тако да општине са територије АП Косово и Метохија нису укључене у Индекс друштвеног развоја градова и општина.
Кликните да приступите Индексу друштвеног развоја градова и општина.
Оставите коментар