Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Обезбеђена подршка за 8 организација цивилног друштва које помажу женама у ситуацији насиља

Објављено 30.06.2021.

Obezbeđena podrška za 8 organizacija civilnog društva koje pomažu ženama u situaciji nasiljaОсам организација цивилног друштва (ОЦД) из различитих делова Србије добило је финансијска средства захваљујући којима ће наставити да пружају бесплатну и анонимну подршку женама у ситуацији насиља у породици и партнерском односу, путем SOS телефона. Организације су изабране путем конкурса који су, уз подршку Владе Шведске, организовали Координационо тело за родну равноправност Владе Републике Србије и Програм Уједињених нација за развој (UNDP) у Србији.

Уговоре о подршци ОЦД су свечано уручили Зорана Михајловић, потпредседница Владе и председница Координационог тела за родну равноправност, Ола Андерсон, шеф Одељења за развојну сарадњу Амбасаде Шведске, и Франсин Пикап, стална представница UNDP у Србији.

„Имамо добре законе, а у њиховој примени морамо заједно сви да учествујемо. Такође је важно да заједно са ОЦД у борби против насиља над женама и девојчицама укључимо и друге ресоре у Влади и да од малих ногу учимо нашу децу да је насиље недопустиво, да се о томе говори у вртићима, да пошаљемо поруку да нема насилних, нема неравноправних, то се постаје. Само тако наше друштво може да иде напред и обезбеди бољу будућност свим девојчицама и дечацима”, истакла је Зорана Михајловић, председница Координационог тела за родну равноправност.

„Искорењивање насиља над женама поклапа се с нашим основним принципима спољне политике. Овај програм је добар јер пружа могућност локалне, централне институционалне подршке организацијама које се боре против насиља”, рекао је Ола Андерсон, шеф Одељења за развојну сарадњу Амбасаде Шведске у Србији.

„Организације којима смо доделили средства помажу женама широм Србије, укључујући и преживеле из рањивих група, чиме доприносе да ниједна не остане незаштићена од насиља. Будући да су често прве са којима жене у ситуацији насиља ступају у контакт, ове организације прве сазнају и које околности спречавају жене да пријаве насиље и напусте насилне везе. Због тога су драгоцен извор информација за институције на националном и локалном нивоу, при планирању политика и интервенција, и неопходно је обезбедити им континуирано и одрживо финансирање“, нагласила је Франсин Пикап, стална представница UNDP-а у Србији.

Иако се сваке године све већи број случајева насиља у породици пријављује институцијама, и даље је велики број оних којима је потребна додатна подршка и оснаживање да се одваже на тај корак. Управо ту врсту подршке, уз информисање о заштити и помоћи у ситуацији насиља, женама анонимно и бесплатно пружају ОЦД путем SOS телефона.

SOS телефони посебно су важни током дуготрајних кризних ситуација, попут епидемије COVID-19, када услед несигурности, ограничења контаката и сужене могућности жена да се обрате институцијама, постоји повећан ризик од ескалације насиља у породици и партнерским односима.

Средства на конкурсу су добиле су следеће организације:

  • „ИЗ КРУГА – ВОЈВОДИНА, организација за подршку женама с инвалидитетом“ из Новог Сада,
  • „Зрењанински едукативни центар“,
  • „Женски центар Ужице“,
  • „Удружење Феномена“ из Краљева,
  • „Оаза сигурности“ из Крагујевца,
  • Удружење Ромкиња „Освит“ из Ниша,
  • „ИЗ КРУГА – Београд, организација за заштиту права и подршку женама са инвалидитетом“,
  • Удружење Рома „Нови Бечеј“.

Изабране организације добиће укупно око 40.000 USD, што ће им омогућити успоставе SOS линију или прошире радно време постојеће, као и да уведу нове услуге за кориснице, попут онлајн подршке. Друге активности ће обухватити информисање о проблему насиља према женама и јачање сарадње са локалним институцијама које су надлежне за решавање случајева насиља – центрима за социјални рад, полицијом и тужилаштвом. Организације ће наставити да пружају подршку свим женама које су у ситуацији насиља, укључујући и жене из рањивих група као што су Ромкиње, жене са инвалидитетом и жене у руралним срединама.

Финансијска помоћ раду ОЦД обезбеђена је у оквиру пројекта „Интегрисани одговор на насиље над женама и девојчицама у Србији III“, који у партнерству са Владом Републике Србије, на челу са Координационим телом за родну равноправност, заједнички спроводе UNDP, UNICEF, UN Women и UNFPA, уз подршку Владе Шведске. Циљ ове иницијативе је развој друштвеног и институционалног окружења које ће допринети нултој толеранцији и искорењивању насиља над женама и девојчицама у Србији.

Извор: www.rs.undp.org

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]