Дан сећања на жртве трансфобије обележава се 20. новембра и посвећен је свим особама које су убијене због трансфобије, као и свим транс* особама које су свакодневно изложене мржњи и насиљу и које због тога живе у непрестаном страху. Gayten-LGBT се, сваке године, прикључује обележавању овог дана, када се сећамо и одајемо почаст свим жртвама трансфобије и позивамо на заустављање сваког облика дискриминације и насиља!
Обележавање овог дана започела је транс* жена Гвендолин Ен Смит 1998. године у знак сећања на Риту Хестер, убијену у Масачусетсу. Десет година касније организација Transgender Europe започиње пројекат мониторинга убистава транс* особа. Према њиховим подацима, од почетка пројекта убијено је 1612 особа различитих транс* идентитета, од чега је 226 транс* особа убијено у протеклих годину дана.
Иако у Србији постоји антидискриминационо законодавство којим се забрањује дискриминација и гарантује једнакост свих грађана и грађанки, његова примена и заштита коју пружа транс* особама и даље су упитни. Живот транс* особа додатно отежавају негативни ставови јавности према LGBTIQ особама и висок степен одобравања дискриминације и насиља над свима који су другачији.
Један од највећих правних проблема транс* особа у Србији јесте непостојање закона којим би се заштитила њихова права и регулисала важна питања из различитих сфера живота, на првом месту могућност промене ознаке пола/рода, личног имена и ЈМБГ-а у свим личним документима. Зато Gayten-LGBT још једном позива на усвајање Закона о родном идентитету, као важан корак ка заштити и пуној равноправности транс* особа! Посебни закони о родном идентитету су се показали најбољим решењима у највећем броју земаља света, посебно имајући у виду скоро донешени закон у Данској, који у потпуности депатологизује транс* идентитете, следећи светао пример аргентинског закона.
Извор: transserbia.org
Оставите коментар