На згради Заштитника грађана је, поводом обележавања Међународног дана борбе против хомофобије, бифобије и трансфобије (IDAHO/T) у уторак, 17. маја 2016. године, развијена застава дугиних боја и транс застава, чиме је особама другачије сексуалне оријентације и родног идентитета на симболичан начин пружена подршка и указано на проблеме са којима се ове особе свакодневно суочавају.
Развијању заставе су, осим Гордане Стевановић, заменице заштитника грађана, присуствовали и чланови и чланице Савета за родну равноправност Заштитника грађана, Милан Ђурић и Јованка Тодоровић из организације Gayten-LGBT. Овом приликом се такође разговарало и о потреби за правним решењем и унапређењем статуса транс, интерсекс и queer особа у Србији, и стога и усвајањем Закона о родном идентитету, као и о равноправном положају истополних заједница. Република Србија је у обавези да имплементира ове законе према Националној стратегији за превенцију и заштиту од дискриминациије, као и према Акционом плану у ком су све ове мере наведене, и другим правним документима, као што је Уговор о приступанају Европској унији.
Активисти/киње организација Gayten-LGBT и Лабрис, поводом Међународног дана борбе против хомофобије, бифобије и трансфобије, организовали/е су и ове године дешавање којим су обележили овај дан – у просторијама Лабриса и Студентском парку. Дешавања су била добро посећена од стране ЛГБТQ особа, активиста/киња и представника институција – Омбудсмана, Уједињених нација итд.
Права ЛГБТИ особа још су увек недовољно заштићена у Србији, иако су у претходном периоду начињени крупни помаци у погледу заштите и унапређења њиховог положаја. ЛГБТИ организације су укључене у израду стратешких докумената који садрже конкретне мере посвећене унапређивању положаја ове популације.
На постојање стереотипа и предрасуда према ЛГБТИ особама Заштитник грађана указује у својим редовним годишњим извештајима и у Извештају ,,ЛГБТ популација у Србији – стање људских права и друштвени положај”, упућујући надлежним органима препоруке за унапређивање њиховог положаја. Заједничка радна група Заштитника грађана и Повереника за заштиту равноправности је надлежним органима 2014. године упутила низ препорука, указујући на потребу регулисања правног положаја транс особа.
Међународни дан борбе против хомофобије, бифобије и трансфобије установљен је са циљем да се доносиоцима одлука, јавности и медијима укаже потребу сузбијања насиља и дискриминаце ЛГБТИ особа. Тај дан се обележава 17. маја јер је на тај дан 1990. године хомосексуалност уклоњена из Међународне класификације болести Светске здравствене организације.
Извор: transserbia.org
Оставите коментар