Центар за високе економске студије (ЦЕВЕС) објавио је анализу под насловом „Пут до друштвеног консензуса око кључних циљева одрживог урбаног развоја”, чији је циљ пружање доприноса испуњењу Агенде 2030 у Републици Србији, са фокусом на Циљ одрживог развоја 11 – Одрживи градови и заједнице.
Документ обухвата приказ кључних изазова у реализацији стратешких приоритета урбаног развоја, значај реализације Циља 11 за постизање балансираног територијалног развоја, и анализу три комплексна проблема урбаног развоја око чијег решавања постоји несумњиви друштвени консензус.
У Србији постоји само десет регионалних центара за управљање отпадом, а на дивље депоније се одлаже 40% чврстог комуналног отпада. Због тога би први потциљ у оквиру ЦОР 11 требало да буде решавање проблема чврстог комуналног отпада, односно успостављање мреже регионалних центара за управљање отпадом. Као други потциљ предлаже се завршетак процеса озакоњења нелегалних објеката у Србији. Након пет година примене Закона о озакоњењу, пописано је укупно 364.400 нелегалних објеката у Србији, а донесено само 210.000 позитивних решења. Трећи потциљ односи се на повећање партиципативности израде урбанистичких политика које се усвајају у нетранспарентном процесу са само формалним обележјима учешћа јавности.
Препоруке за ова три потциља настале су као резултат анализе стратешких докумената и позитивних прописа, као и квалитативних истраживачких метода – индивидуалних разговора са доносиоцима одлука, стручњацима за комуналне делатности и животну средину и секторским удружењима.
Анализу „Пут до друштвеног консензуса око кључних циљева одрживог урбаног развоја” можете преузети овде.
Извор: sdgs4all.rs
Оставите коментар