Коалиција за развој солидарне економије објавила је публикацију „Неопходне мере подршке развоју сектора социјалне и солидарне економије”, анализу политичког и социо-економског оквира спроведену у циљу креирања мера подршке развоју социјалне и солидарне економије у контексту кризе изазване КОВИД-19 пандемијом у Републици Србији.
Са новом Владом формираном на јесен 2020. (и најављеним новим изборима на свим нивоима у пролеће 2022), јавља се потреба за поновним отварањем дијалога о развоју социјалне и солидарне економије (ССЕ) у Републици Србији, и посебно мерама које је потребно усмерити ка организацијама ССЕ као иницијативама које показују највећу отпорност на кризу. Значајан број организација ССЕ у Србији делује у околностима у којима њихов допринос није препознат, како правно, економски, тако и развојно. Важно је да се допринос ових иницијатива посматра са аспекта развојне парадигме која ублажава лоше последице капитализма, и нуди праведније основе развоја и односа моћи.
Анализа је урађена у оквиру пројекта „Солидарна економија за праведније друштво“ који је Коалиција за развој солидарне економије (КОРСЕ) спровела уз подршку Фондације за отворено друштво. Анализа је урађена у периоду октобар 2020 – фебруар 2021, фокусира се на период 2018–2020, с посебним освртом на 2020, годину почетка пандемије КОВИД-19. Истраживачки тим Коалиције израдио је ову студију користећи квалитативну анализу докумената, ослањајући се на два кључна извора података: стратегије, законе и друге значајне документе који уређују регулаторни оквир и правце развоја републике Србије; и анализе и студије релевантних домаћих и међународних организација.
Извор: solidarnaekonomija.rs
Оставите коментар