Институт за нову економску мисао Универзитета у Оксфорду (Institute for New Economic Thinking, University of Oxford) и Центар за социјалну политику Herman Deleeck Универзитета у Антверпену (Herman Deleeck Centre for Social Policy, University of Antwerp) објавили су публикацију „MetaSILC 2015: Извештај о садржају и упоредивости EU-SILC приходних варијабли” у коjoj су документовани и анализирани начини на које су приходне компоненте агрегиране у EU-SILC циљне варијабле.
Иако су општи описи приходних варијабли, као и они који се односе на појединачне земље, обезбеђени у оквиру EU-SILC методолошких смерница и у националним извештајима о квалитету истраживања, често није јасно на који је тачно начин у пракси свака од националних приходних компоненти разврстана и агрегирана у циљну варијаблу.
На основу анкете спроведене међу националним статистичким установама, аутори овог извештаја су сачинили базу података којом је мапирано егзактно класификовање приходних компоненти у EU-SILC циљне варијабле. База је фокусирана на EU-SILC 2015, а позив за учестовање је послат свим националним статистикама које спроводе SILC истраживање, укључујући и Републику Србију. Републички завод за статистику Републике Србије учестовао је у оба таласа истраживања која су спроведена у циљу израде ове публикације. База садржи информације о саставу варијабли које се односе на укупан приход пре и после социјалних трансфера; приходе од рада и капитала; односно приходе након социјалних доприноса и пореза. Свака компонента је сагледана са аспекта усаглашености са смерницама Еуростата, односно погрешног класификовања и изостављених извора прихода, што може утицати на смањење упоредивости података између националних статистика у различитим земљама.
Извештај је праћен документом који своди главне изазове упоредивости података између националних статистика у различитим земљама и износи препоруке за даље унапређење квалитета и упоредивости EU-SILC приходних варијабли.
Више информација о бази података MetaSILC 2015 прочитајте на овом линку, а можете је преузети овде (.xlsx).
Извор: www.inet.ox.ac.uk
Оставите коментар