Регионални експерти за социјалну политику, чланови мреже Будућност државе благостања на Западном Балкану, уз подршку Фондације Friedrich-Ebert-Stiftung припремили су регионалну студију „Социјална заштита на Западном Балкану – Одговор на кризу узроковану вирусом COVID-19”.
Пандемију вируса COVID-19 дочекао је већ ослабљен систем социјалне заштите на Западном Балкану, док ће шири друштвени утицаји вероватно бити како озбиљни, тако и дугорочни. Из иницијалних реакција регионалних власти у области социјалне политике могу се извући поједине позитивне смернице, али у исто време се може извести и низ углавном негативних опажања, из којих се могу научити одређене лекције.
Први део Студије представља кратак преглед најважнијих мера социјалне заштите предузетних током кризе узроковане вирусом COVID-19 на подручју Западног Балкана. У другом делу је дат предлог краткорочних приоритета у области социјалне заштите, укључујући хитне мере које је потребно предузети у случају другог таласа. Трећи део усмерен је на ширу агенду за прелазак на одрживу реформу социјалне заштите у читавом региону, дајући нови осврт на платформу „Будућност државе благостања“ коју је Мрежа припремила у децембру 2019. године.
Ову студију израдили су проф. Гордана Матковић и др Пол Стабс (Paul Stubbs) уз подршку Жарка Шундерића. Заснована је на прегледу литературе и информацијама које су доставили чланови мреже „Будућност државе благостања на Западном Балкану”.
Регионалну студију „Социјална заштита на Западном Балкану – Одговор на кризу узроковану вирусом COVID-19” можете преузети овде.
Извор: csp.org.rs
Оставите коментар