Више од две трећине ЛГБТИ заједнице (68,5 одсто) има проблема у задовољавању бар једне од основних животних потреба – хране, становања, егзистенције, посла, главни је резултат истраживања „ЛГБТИ заједница и COVID-19“ који су спровела удружења Loud & Queer и Egal у периоду од 5. до 9. априла ове године.
Циљ овог истраживања, у коме је учествовало рекордних 1.198 ЛГБТИ особа, био је да утврди утицај јавноздравствене кризе коју је узроковала пандемија корона вируса COVID-19.
Претпоставка да ће пандемија изазвати велике потресе у ЛГБТИ заједници у Србији показала се исправном, пошто је трећина ЛГБТИ заједнице претрпела директне економске последице пандемије.
ЛГБТИ заједницу након ове кризе мучи хронична незапосленост (трећина њих тражи посао, од чега огромна већина дуже од шест месеци).
Велики број њих (трећина) добило је отказ у претходна два месеца, завршили су на неплаћеним одсуствима или им је смањен приход. Власници и предузетници у ЛГБТИ заједници (половина њих) морали су да затворе своје бизнисе или редукују своје пословање.
Последица овога је да ће половина ЛГБТИ заједнице у наредном периоду да тражи нови и/или додатни посао, како би отклонила последице озбиљног материјалног назадовања, јер око две трећине погођених тренутно нема никаква примања.
Ургентна подршка је потребна за више од 20% ЛГБТИ особа, један је од закључака истраживања.
ЛГБТИ особе оболеле од хроничних обољења имале су проблема у лечењу.
Велики број ЛГБТИ особа (свака десета) је избачен из простора у којима су до тада живели, док се 5% ЛГБТИ заједнице и чланова и чланица њихових породица налазе у ризику од бескућништва. Треба истаћи да су већина исељених млађе ЛГБТИ особе, односно студенти и студенткиње, што ће значајно утицати на њихову могућност да се образују у наредном периоду.
Једна петина ЛГБТИ особа у Србији живи у страху од насиља или трпи насиље на месту на којем су изоловани током пандемије, а трећина је оценила врло лоше осећај приватности на месту изолације.
Више од пола од 1.198 ЛГБТИ испитаника и испитаница у истраживању се суочава са изазовима у вези са менталним здрављем, где су неопходне професионалне и специфичне услуге подршке.
Посебно рањиву позицију заузимају транс особе које и даље нису потпуно правно видљиве, што им онемогућава приступ основним и другим правима и услугама.
Потребно је узети у обзир опште стање заједнице које је, и пре појаве вируса, карактерисала највећа социјална дистанца, из које су следили многи економски и друштвени проблеми, као што је сиромаштво.
Заједничким радом организација цивилног друштва и надлежних државних органа потребно је хитро радити на развијању пакета помоћи за најугроженије током кризе изазване пандемијом COVID-19, док ће експертски тим удружења Egal и Loud & Queer у наредном периоду припремити сет препорука за решавање ових хроничних проблема.
Аутори извештаја „COVID-19 и ЛГБТИ заједница у Србији“ су Борис Милићевић и Анђела Чех, а документ можете преузети овде.
Извор: gayecho.com
Оставите коментар