Кровна организација младих Србије недавно је објавила четврти Алтернативни извештај о положају и потребама младих у Републици Србији, којим континуирано истражује положај младих. Извештај је званично представљен на конференцији која је одржана на Међународни дан младих, 12. августа 2020. године, у Медија центру у Београду. Алтернативним извештајем за 2020. годину обухваћени су сви званични подаци који постоје о младима, али и њихове навике, ставови и проблеми. Такође, истраживањем се прате и стање и евентуалне промене, анализира се да ли одређене политике дају резултате и на тај начин се обједињују подаци који представљају вид праћења и оцењивања политика за младе као и предлагање и креирање јавних политика за унапређење положаја младих.
Кровна организација младих Србије истиче колико је важно да располажемо исправним подацима како бисмо континуирано могли да радимо на унапређењу положаја младих у РС.
Истраживање је спроведено од маја до јула 2020. године, коришћене су квалитативне и квантитативне методе истраживања. Кључни налази истраживања су:
- да млади уопште немају утицаја на политичке процесе и одлуке мисли 53,5% испитаника/ца;
- као један од највећих проблема, 55,1% младих је навело мали утицај на доношење одлука;
- поред ниског поверења младих у институције, млади имају изузетно низак степен поверења у политичаре, чак 76,% младих не верује политичарима;
- да избори у Србији нису слободни и фер мисли 77% младих;
- у односу на претходне године, дошло је до пораста поверења младих у демократију: 45% мисли да демократија јесте најбољи облик владавине, 29% мисли да није, док 26% не зна;
- чак 56% младих сматра да је Србији потребан јак вођа и лидер кога ће народ следити;
- дошло је до пораста неповерења младих у ЕУ: 46% младих не подржава улазак Србије у ЕУ;
- највише младих, чак 36,3%, сматра да Србија треба да настави рад на повлачењу признања Косова, док 20,6% младих сматра да је потребно радити на помирењу између Срба и Албанаца, а питање статуса Косова оставити за касније;
- 59% младих сматра да Србија не треба да има било какву сарадњу са NATO;
- физичком и вербалном насиљу било је изложено 64,5% младих особа у Републици Србији;
- када је реч о мерама ограничења кретања и окупљања, 41% младих сматра да су биле строге колико је требало, док 39% младих сматра да су биле превише строге;
- комуникацију државних функционера према грађанима чак 35,9% младих види као јако лошу;
- да се одсели из Републике Србије планира 53% младих.
Резултати истраживања су показали да више од половине младих жели да се укључи у доношење одлука, али сматра да нема тренутно никакав утицај на одлучивање. Заинтересованост младих је порасла за чак 15% у односу на претходну годину. У односу на раније године, већи проценат младих сматра да је демократија најбољи облик владавине.
Указујући на неповољан положај младих особа у РС, циљ КОМС је да утиче на доносиоце одлука и покрене активно укључивање младих у процесе доношења одлука на свим нивоима. Истраживање је евидентирало драстичан пораст заинтересованости младих за учешћем у демократским процесима. Управо из овог разлога, КОМС ће у наредном периоду организовати дијалоге младих са доносиоцима одлука како би заједнички креирали политике за младе и утицали на укључивање младих.
Кровна организација младих Србије – законски препознат кровни савез младих који окупља 108 организација чланица, објављује Алтернативни извештај у сарадњи са Београдском отвореном школом уз подршку Шведске.
Извор: koms.rs
Оставите коментар