Министарство привреде покренуло је поступак израде Нацрта стратегије развоја предузетништва и конкурентности за период 2014-2020. године и пратећег Акционог плана за спровођење стратегије за период 2014-2015. године, који ће, на целовит и доследан начин, утврдити основне приоритете у развоју конкурентности, с нагласком на мала и средња предузећа и начине њиховог остваривања у наредним годинама.
Стратегија развоја предузетништва и конкурентности за период од 2014. до 2020. године у националном стратешком оквиру за развој конкурентности Републике Србије треба да замени Стратегију развоја конкурентних и иновативних малих и средњих предузећа у Републици Србији за период од 2008. до 2013. године, претходни стратешки документ, чији је временски период истекао. Стратегија ће представљати оквир мера за унапређење предузетништва и конкурентности у наредном средњорочном периоду у следећим кључним областима: унапређење пословног окружења, унапређење приступа изворима финансирања, унапређење квалитета радне снаге, подршка за развој иновација, унапређење приступа новим тржиштима и јачање женског предузетништва и предузетништва младих.
Десет кључних мера односе се на усвајање измена и допуна Закона о приватизацији, Закона о стечају, смањење намета на рад, измену радног законодавства, реформу система издавања грађевинских дозвола, увођење корпоративног управљања у јавна предузећа, реформу инспекцијског надзора, регистрацију оф-шор (off-shore) предузећа, усвајање измена и допуна Закона о туризму у циљу смањења сиве економије, усвајање Закона о задругама и Закона о занатству.
Приликом припреме Нацрта стратегије и акционог плана у потпуности су уважене смернице из докумената која утврђују политику Европске уније у овој области, регионалних стратешких докумената и националних стратешких докуменатакоји уређују области повезане са конкурентношћу и предузетништвом. Посебна пажња посвећена је укључивању препорука садржаних у Извештају Светске банке о пословању у Србији, Извештају о глобалној конкурентности Светског економског форума, Сивој књизи NALED-а, Белој књизи Савета страних инвеститора, као и анализама Пројекта за боље услове пословања USAID, Привредне коморе Србије и Уније послодаваца Србије. Такође, обављено је и усклађивање са свим националним документима.
Извор: privreda.gov.rs
Оставите коментар