Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Одабрани примери најбољих пракси у примени принципа добре управе на локалном нивоу за 2018. годину

Објављено 13.02.2019.

dobro upravljanje - ilustracijaУ оквиру првог Националног годишњег такмичења за избор најбоље праксе у примени принципа добре управе на локалном нивоу, спроведеном за 2018. годину, одабране су локалне самоуправе које добијају прву награду или посебно признање у четири области у којима се такмичење спроводило.

Комисија за избор примера најбољих пракси у примени принципа доброг управљања на локалном нивоу, којом је председавао помоћник министра државне управе и локалне самоуправе Саша Могић, доделила је награде и посебна признања следећим градовима и општинама:

  • У области „Ефикасност и делотворност“ прву награду освојио је град Нови Пазар, док су посебна признања у тој области припала општини Инђији и граду Ужицу.
  • У области „Транспарентност и учешће јавности у раду локалне самоуправе“ прву награду освојила је општина Рума, док су посебна признања у тој области припала граду Пироту и општинама Велико Градиште и Нова Варош.
  • У области „Одговорност и владавине права“ прву награду освојила је општина Власотинце.
  • У области „Равноправност и одсуство дискриминације“ прву награду освојила је градска општина Врачар, док су посебна признања у тој области припала граду Панчеву и општинама Бечеј и Рашка.

Комисија је своју одлуку образложила на следећи начин:

Прва награда у области Ефикасност и делотворност додељена је граду Новом Пазару који путем електронске писарнице омогућава ефикасније и делотворније пружање услуга грађанима и грађанкама и примењује модернији приступ обради предмета, укључујући систем размене података путем е-ЗУП, електронско подношење захтева и могућност праћења поднесака за све поступке према грађанима/кама и привреди који су и усклађени са моделима административних процедура израђених од стране Министарства и СКГО.

Прва награда у области Транспарентност и учешће јавности у раду локалне самоуправе додељена је општини Рума која својим примерима укључивања јавности у доношење важних локалних одлука, програма, планова и мера, као и примерима омогућавања учешћа јавности у изради и праћењу буџета поставља високе стандарде у погледу партиципације грађана и грађанки у доношењу важних одлука, пре свега у вези са доношењем буџета што доприноси и већој одговорности самих доносилаца одлука у локалној самоуправи.

Прва награда у области Одговорност и владавина права додељена је општини Власотинце која је у сарадњи са општином Бојник, кроз поступак успостављања и управљања новооснованим јавним телом за решавање проблема повећаног броја напуштених животиња (паса) показала како се овај проблем може системски решавати и у другим локалним самоуправама и како се међуопштинска сарадња, уз уважавање начела одговорности и поштовање релевантних правних норми, може ефикасно искористити као механизам за решавање комуналних и других питања из надлежности јединица локалне самоуправе.

Прва награда у области Равноправност и одсуство дискриминације додељена је градској општини Врачар која је, кроз свеобухватан и интерсекторски приступ, својим примерима обезбеђивања и унапређења приступачности услуга локалне самоуправе особама са инвалидитетом показала да је могуће спровести значајна унапређења квалитета живота особа са инвалидитетом као и да се кроз учешће грађана/ки у планирању, али и активностима на пројектима, може остварити добробит како за рањиве категорије становништва, тако и за остале грађане/ке којима ће се подићи свест о проблемима и изазовима са којима се особе са инвалидитетом свакодневно суочавају и који ће тако бити и сами мотивисани да буду солидарни и дају свој допринос у активностима усмереним на помоћ и подршку свим рањивим категоријама становништва.

Одлуку Комисије можете наћи овде.

Национално такмичење за избор примера најбољих пракси у примени принципа добре управе на локалном нивоу се реализује у оквиру Пројекта „Унапређење доброг управљања на локалном нивоу“. Пројекат спроводе Министарство државне управе и локалне самоуправе и Стална конференција градова и општина – Савез градова и општина Србије (СКГО) у оквиру програма „Подршка Владе Швајцарске развоју општина кроз унапређење доброг управљања и социјалне укључености – Swiss PRO“, који реализује Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (UNOPS).

Укупна средства која ће бити додељена локалним самоуправама са најбољом праксом у примени принципа добре управе, у оквиру Националног такмичења, износе 12.000,00 USD. Победници у свакој од четири области ће стећи право на финансијску награду у износу од 3.000,00 USD. Након проглашења и уручивања награда и признања градовима и општинама чије пријаве су изабране за примере најбоље праксе, Стална конференција градова и општина – Савез градова и општина Србије (СКГО) ће закључити уговор о коришћењу бесповратних средстава са локалним самоуправама којима су средства додељена.

Више информација на www.swisspro.org.rs и www.skgo.org

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]