Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Одобрено осамнаест пројеката за унапређење положаја жена

Објављено 09.12.2016.

rodna-ravnopravnostЕвропска унија и Влада Швајцарске ће преко развојног програма Европски ПРОГРЕС подржати 18 пројеката које ће у општинама на југоистоку и југозападу Србије спровести локални механизми за родну равноправност (МРР) како би унапредили друштвени и економски положај жена. Ови пројекти, укупне вредности од 52.500 евра допринеће економском оснаживању жена и подстицању женског предузетништва, унапређењу репродуктивног здравља жена, борби против насиља над женама као  и промовисању принципа родне равноправности међу доносиоцима одлука на локалном нивоу.

„Европска унија и Влада Швајцарске су у претходном периоду подржале оснивање и оснаживање локалних механизама за родну равноправност у 34 програмске општине, а затим и усвајање Локалних акционих планова. Сад они имају могућност да примене стечена знања, реализују активности предвиђене акционим плановима и дају видан допринос унапређењу положаја жена у својим срединама”, истакао је Грем Тиндал, менаџер програма Европски ПРОГРЕС.

Током шест месеци реализације ових пројеката, између осталих активности, у Лесковцу је предвиђено  отварање Канцеларије за родну равноправност која ће допринети јачању и развоју локалних капацитета за РР, док ће се у Алексинцу кроз већу информисаност о значају превенције допринети побољшању здравља жена из сеоских средина.

Пројекат који ће спровести локални МРР општине Ивањица  има за циљ да унапреди знања о родној равноправности код сеоског становништва, а подршка ће бити пружена породицама самохраних родитеља.

„Како бисмо подстакли и најмлађе да размишљају на тему родне равноправности, организоваћемо ликовни конкурс на тему „Европа и мој крај-равноправни у свему“ за децу самохраних родитеља, узраста од петог до осмог разреда из сеоских школа.  Млади аутори и ауторке 12 најбољих радова ће добити бицикле, а радови ће бити штампани на стоном календару за наредну годину”, рекла је Милка Каплановић, координаторка Канцеларије за локални економски развој општине Ивањица и додала да се на овај начин деца подстичу да поштују родну равноправност, док се истовремено помаже и самохраним родтељима, како мајкама тако и очевима.

Локални МРР ће реализовати још и активности промовисања Европске повеље о равноправности жена и мушкараца на локалном нивоу, како би локалне самоуправе следиле и спроводиле принципе родне равноправности, али и изградиле партнерства за постизање веће равноправности у својим срединама.

Пројекти су одабрани у оквиру јавног позива који је трајао од 8. септембра до 14. октобра 2016. године, а право учешћа су имали локални МРР-ови из 34 програмске општине који имају усвојен и валидан Локални акциони план за родну равноправност.

„Родна равноправност није важна само за жене, већ и за мушкарце и друштво у целини, а њеним унапређењем на локалном нивоу допринеће се и економском и друштвеном развоју. Зато локалне самоуправе играју веома важну улогу у промовисању равноправности али и спровођењу конкретних активности које ће утицати на свакодневни живот грађана и грађанки”, рекла је Ана Недељковић, менаџерка сектора за добро управљање и социјалну укљученост у оквиру програма Европски ПРОГРЕС.

Листа одобрених пројеката је доступна на вебсајту Европског ПРОГРЕСа.

Активности Европског ПРОГРЕСа, програма који доприноси одрживом развоју јужне и југозападне Србије, Европска унија и Влада Швајцарске подржава са укупно 24,46 милиона евра. Програм има за циљ да ојача локалну администрацију, створи повољније окружење за развој инфраструктуре и привреде као и побољшање спровођења политика у области социјалне инклузије. Активности на терену спроводи Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (UNOPS).

Општине обухваћене програмом – Нови Пазар, Ивањица, Нова Варош, Прибој, Пријепоље, Рашка, Сјеница и Тутин на југозападу Србије, као и Прокупље, Блаце, Житорађа, Куршумлија, Лесковац, Бојник, Власотинце, Лебане, Медвеђа, Црна Трава, Врање, Босилеград, Бујановац, Владичин Хан, Прешево, Сурдулица, Трговиште, Брус, Алексинац, Гаџин Хан, Дољевац, Мерошина, Сврљиг, Бабушница, Бела Паланка и Књажевац на југоистоку земље.

Извор: europa.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]