Успостављање Националног оквира квалификација (НОКС) омогућио је боље повезивање образовања и тржишта рада, отворио низ могућности за образовање одраслих и повезао образовни систем Србије са системима других европских земаља. То је закључак Завршне конференције пројекта „Развој интегрисаног система националних квалфикација“, где су се учесници осврнули на резултате постигнуте у протекле две године, уз подршку Европске уније.
Отварајући конференцију, Мартин Клауке, шеф Операција 2 у Делегацији ЕУ, као посебно значајно истакао је то што нови пут до стицања квалификација може повећа запошљивост и обезбеди боље услове рада, као и повезаност са Европским оквиром квалификација.
„Србија је позвана да се придружи европској породици и срећан сам што могу да потврдим посвећеност Србије да ову политику стави високо на свој дневни ред и усклади свој квалификациони систем са европским стандардима за развој вештина. Европска комисија остаје посвећена овој важној реформи. Повећање значаја образовања и квалитета компетенција радне снаге кључни је фактор за стварну промену у квалитету живота грађана“, нагласио је Клауке.
Нови оквир у коме су пописане, по нивоима разврстане и детаљно описане све квалификације које се могу стећи кроз формално, неформално и информално учење, омогућава да се прецизније евидентира структура радне снаге и креирају тржишно релевантне политике у области образовања.
Ускоро ће бити могуће да се знања и вештине стечене кроз радно или животно искуство препознају и процене и да се за тако призната знања добије јавна исправа која ће на тржишту рада бити подједнако вредна као квалификација стечена кроз формално образовање. Нови механизам подразумева да за сваку квалификацију постоји стандард утврђен на националном нивоу са детаљним описом исхода учења које је потребно достићи како би се стекла квалификација. Тако је отворена могућност да се у образовни ситем уведе још један начин за стицање квалификација – признавање претходног учења.
Осим тога, у току је повезивање са Европским оквиром квалификација – описи наших квалификација ће ускоро бити доступни и на енглеском језику, па ће сви заинтересовани моћи да виде статус своје квалификације у другим системима и сагледају могућности за запошљавање или наставак образовања и ван граница Србије.
Све квалификације могу се сада наћи у Регистру квалификација – електронској бази која постоји од ове године и доступна је на сајту Агенције за квалификације. Сада свако може да нађе одговор на питање за шта је квалификован и које послове са може да ради, или да, у складу са принципима целоживотног учења, потражи могуће путање и начине преласка са једне квалификације на другу (уколико жели да промени занимање) или са једног нивоа квалификације на други (уколико одлучи да настави процес учења у било ком тренутку у животу).
Још једна новина је поступак увођења нових квалификација, које се сада могу уводити и на предлог послодаваца, синдиката, цивилног сектора и других који препознају значај и потребу на тржишту. Ово значи да се нове квалификације неће више уводити само на захтев сектора образовања.
„У жељи да образовање буде покретач друштвеног и економског раста и развоја, да систем квалификација буде транспарентан и у функцији боље комуникације образовања и тржишта рада, планирамо да у сарадњи са социјалним партнерима даље имплементирамо систем који ће осигурати квалитет и који ће одговарати потребама појединаца, привреде и друштва у целини“, закључила је проф. др. Маријана Дукић Мијатовић, државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја.
Успостављање НОКС-а омогућило је низ добрих решења која сада треба применити у пракси: послодавци су добили значајну улогу у креирању система квалификација, увођење стандарда квалификација омогућило је увођење још једног пута за стицање квалификација – кроз признавање претходног учења (доказивање знања стеченог кроз радно искуство), али и да знања без обзира како су стечена (кроз формално и неформално учење, или кроз признавање претходног учења) постану упоредива и једнако вреднована на тржишту рада. Повезивање НОКС-а са Европским оквиром квалификација (ЕОК), омогућило је једноставнију преносивост квалификација у системе других земаља.
Пројекат „Развој интегрисаног система националних квалификација у Републици Србији“ један је од пројеката којим Европска унија, као највећи донатор у Србији, подржава модернизацију система образовања и усклађивање са стандардима и праксама земаља ЕУ. Од 2003. године, ЕУ је донирала за реформу сектора образовања више од 100 милиона евра – за унапређење предшколског васпитања и образовања, реформу средњег стручног образовања и образовања одраслих, реновирање и опремање школа и факултета, подршку инклузовном образовању, итд. Подршка Европске уније спроводи се у сарадњи са Владом Србије.
Извор: europa.rs
Оставите коментар