Какво је тренутно стање социјалног предузетништва у Србији и региону Западног Балкана? Која врста подршке је неопходна за развој социјалног предузетништва? Како млади у Србији креирају решења за заједницу кроз предузетништво? Ова и слична питања нашла су се у средишту конференције „Дан социјалних предузећа: подстицање запошљавања младих кроз социјално предузетништво” која је одржана 16. октобра у Комбанк Дворани у Београду. Конференцију су организовали пројекат Подстицање запошљавања младих – GIZ YEP и Смарт Колектив у партнерству са организацијама Рефлектор театар и Social Impact Award.
Догађај је окупио социјалне предузетнике/це, стручњаке/иње, заинтересоване посетиоце/тељке, као и представнике како српске, тако и немачке владе који су отворили конференцију. Наиме, присутнима се најпре обратио Зоран Ђорђевић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, а потом Томас Шиб, амбасадор Савезне Републике Немачке.
Након отварања конференције, учесници и учеснице су поведени у СОЦКО, тј. обилазак Града социјалних предузећа, кроз перформанс који су припремили Марко Панајотовић и Предраг Васић из Рефлектор театра. Учествујући у овој занимљивој и јединственој тури, посетиоци и посетитељке су имали прилику да се упознају са 21 социјалним предузећем које учествује у програму подршке „Подизање капацитета социјалних предузећа“ у оквиру пројекта Подстицање запошљавања младих. Ова предузећа, различитих делатности, почев од пољопривредне производње, посредовања у запошљавању, креативних индустрија, образовања, па до рециклаже отпада, представила су своје производе и услуге и указала на друштвене проблеме са којима се свакодневно хватају у коштац и покушавају да их реше.
По завршетку обиласка Града социјалних предузећа, учеснике/це је дочекала Кристина Ноц, представница Академије социјалног предузетништва из Немачке, која је представила тренутно стање и токове развоја социјалног предузетништва у овој земљи. Реч је потом преузела Андреја Росандић, стручњакиња за социјално предузетништво и суоснивачица социјалног предузећа NatureCheck које се бави производњом домаће граноле. Она је пристуне ближе упознала са постојећем праксом социјалног предузетништва у Србији и региону Западног Балкана. Ове две презентације заокружене су панелом о потребама и начинима подршке развоју социјалних предузећа и њиховог друштвеног утицаја.
У циљу подршке унапређењу рада социјалних предузећа креиран је и поменути програм „Подизање капацитета социјалних предузећа“ чија је реализација почела пре 7 месеци. Сам програм, процес његове имплементације и досадашње резултате презентовали су представници/е пројекта Подстицање запошљавања младих и Смарт Колектива, док су поједини социјални предузетници/е, који учествују у програму подршке, предочили значај и значење које то учешће има за њих и њихова преузећа.
Завршни део конференције био је посвећен представљању нове генерације младих покретача/ица промена и њихових идеја за боље друштво у оквиру такмичења Social Impact Award. Поред стручног жирија, посетиоци и посетитељке су имали прилику да гласају за решење које им се највише допало, а на самом крају су проглашени победници и додељене су награде.
Извор: odskoledoposla.org
Оставите коментар