Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Одржана конференција „Дијалогом на корак ближе грађанима и грађанкама“

Објављено 05.11.2019.

Konferencija „Dijalogom na korak bliže građanima i građankama“У организацији Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом и партнерских организација цивилног друштва, предвођених Београдском отвореном школом, 1. новембра 2019. године у Палати Србија одржана је конференција „Дијалогом на корак ближе грађанима и грађанкама“.

Отварајући Конференцију, Жарко Степановић, вршилац дужности директора Канцеларије, подсетио је да „Канцеларија од свог оснивања настоји да подстакне дијалог државе и цивилног друштва о важним друштвеним питањима, креирајући различите моделе сарадње и пружајући подршку органима државне управе како би активно укључили цивилно друштво у свој рад и процесе одлучивања, али и оснажујући цивилно друштво да буде равноправан партнер држави у доношењу одлука.“ Он је додао да 10 година након доношења Закона о удружењима цивилно друштво наставља да јача сопствене капацитете и заговарачке способности постајући неизоставан сарадник државе у готово свим областима друштвеног развоја, те да је као такво оно суштински партнер у реформским процесима који се спроводе у оквиру приступања Европској унији, „остварујући ту своју улогу када подржава, али и онда када конструктивно критикује предузете кораке“.

Истичући важност донаторске заједнице, Степановић је истакао да је Конференција реализована уз значајну подршку програма Европске уније „Европа за грађане и грађанке“ за који је Канцеларија национална контакт тачка и подсетио да је у оквиру овог програма током претходних скоро 7 година одобрено 46 пројеката чији су носиоци из Републике Србије у укупном износу 3.3 милиона евра, док је преко 460 корисника из Србије остварило статус партнера на неком пројекту.

„Велико интересовање за овај догађај говори о постојању воље, али и реалне потребе да разговарамо. Зато бих желео са ове Конференције сви понесемо и пренесемо поруку о важности дијалога, јер је он први предуслов да се боље упознамо, боље разумемо и учврстимо међусобно поверење, али и поверење грађана и грађанки у све оне активности које предузимамо“, закључио је Степановић.

Поред вршиоца дужности директора Канцеларије, у уводним обраћањима обратили су се Иван Бошњак, државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе, Бранкица Јанковић, Повереница за заштиту равноправности, Весна Ђукић, генерална директорка Београдске отворене школе, Ekmel Çizmecioğlu, програмски менаџер за цивилно друштво и људска права у Делегацији ЕУ у Републици Србији, и Shanley Pinchotti, директорка Канцеларије за демократски и економски развој у оквиру Мисије USAID-а у Србији.

Након уводних обраћања, кроз три сесије и уз учешће 120 представника и представница цивилног друштва и органа државне управе дискутовано је о стању у цивилном сектору и окружењу за рад и деловање организација цивилног друштва десет година након доношења Закона о удружењима, разматране су могућности и изазови за учешће цивилног друштва у процесима одлучивања, али начини на који се процес европских интеграција комуницира са грађанима и грађанкама.

Реализација Конференције подржана је кроз програм Европске уније „Европа за грађане и грађанке“ и од стране Америчке агенције за међународни развој (USAID) кроз подршку пројекту „Активни грађани: боље друштво: заговарањем ка сарадњи и демократском развоју“.

Више материјала са Конференције биће у наредним данима доступно путем ФБ профила Канцеларије и Програма „Европа за грађане и грађанке“.

Извор: www.civilnodrustvo.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]