Шеф Делегације Европске уније у Србији амбасадор Сем Фабрици учествовао је на конференцији „За кохезивну Европу: родна равноправност и права жена“ коју је организовала амбасада Румуније. Он је истакао да су једнака права мушкараца и жена једна од темељних европских вредности и додао је да је Међународни дан жена прилика је да се славе успеси у овој области, али је то и прилика да се осврне на то шта тај празник значи.
„За Европску унију, једнакост је усађена у наш ДНК, у наше споразуме и политике. Можемо да кажемо да је Европска унија пионир у родној равноправности, нешто на шта би требало да будемо поносни, али то не би смело да нас опусти, пошто је потребно урадити још много ствари“, истакао је Фабрици.
Европска комисија донела је петогодишњу стратегију и идентификовала пет области у којима морамо да будемо веома пажљиви: како повећати удео жена на тржишту рада и успоставити једнако економско учешће жена и мушкараца, смањивање разлика у платама и пензијама, промоција једнакости полова у доношењу одлука, спречавање насиља и подршка жртвама, као и промовисање женских права у свим областима, указао је шеф Делгације ЕУ. Додао је да подаци последњих година показују раст запослености жена у земљама Уније, а захвалио се и Румунији која је ову тему ставила у први план свог председавања.
Фабрици је истакао да укљученост жена у политику у Европи варира од 20 до више од 50 одсто, а да Србија остварује добре резултате по том питању, али да треба да ојача равноправност у јавној управи и да мора да усвоји закон о родној равноправности. ЕУ је са Србијом покренула трогодишњи пројекат посвећен јачању капацитета за родну равноправност управо у јавној управи, подсетио је амбасадор.
Председница Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић најавила је да ће закон о родној равноправности бити усвојен до краја године. Без пуне једнакости не може бити друштвеног и економског напретка, оценила је Гојковић и додала да је посебно важно сузбијање родне дискриминације на тржишту рада.
Министарка за евроинтеграције Јадранка Јоксимовић рекла је да одрживи развој подразумева и да сваки појединац/ка има своју улогу у друштву и да је борба за родну равноправност борба за право сваког појединца/ке. Закључила је да је битно борити се против мизогиних испада и додала да мора бити створена држава једнаких шанси.
Извор: europa.rs
Оставите коментар