Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Одржана конференција „Међугенерацијска размена и међугенерацијски ставови”

Објављено 15.03.2019.

Konferencija "Međugeneracijska razmena i međugeneracijski stavovi"У Црвеном крсту Србије је у уторак, 13. марта, одржана конференција „Међугенерацијска размена и међугенерацијски ставови“ на којој су били представљени резултати истраживања на ове две теме. Конференција је део пројекта који је Црвени крст Србије спровео у сарадњи са Центром за одговорну акцију, а уз подршку Кабинета министарке без портфеља задужене за демографију и популациону политику проф. др Славице Ђукић Дејановић. Циљ истраживања био је се истраже међугенерацијска размена и међугенерацијски ставови у Републици Србији и да се на основу добијених података дају препоруке за јавне политике које би требало да унапреде однос и солидарност унутар и између генерација.

Истраживање “Међугенерацијска размена и ставови” спроведено је током децембра 2018. године и јануара 2019. године у десет општина у Републици Србији. Истраживање је реализовано комбиновањем квантитативног и квалитативног методолошког поступка. Квантитативни део истраживања спроведен је путем анкете „лицем у лице”, а квалитативни део истраживања путем фокус група. Анкета је била анонимна и спроведена у следећим општинама: Сомбор, Пландиште, Инђија, Лозница, Крагујевац, Крушевац, Ниш, Књажевац, Палилула и Савски венац. У истраживању су учествовале 753 особе различитих генерација.

Учеснике и учеснице конференције прво је поздравио Љубомир Миладиновић, Генерални секретар Црвеног крста Србије, који је подсетио да је солидарност темељна вредност на којој се заснива рад Црвеног крста Србије, организације чија је мисија управо да кроз промовисање солидарности да свој допринос у промовисању хуманих вредности, као основе за развој кохезивног друштва.

Министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику проф. др Славица Ђукић Дејановић је званично отворила конференцију и истакла да данашње друштво карактеришу убрзане промене које се дешавају на свим нивоима и у различитим областима и у великој мери утичу на појединце, породице, заједнице и друштво. Према проценама, 2017. године је 962 милиона особа било старије од 60 година, а до 2050. године број старијих од 60 премашиће две милијарде. У Србији је 24,4% популације старије од 60 година, а 19,2% старије од 65, процене показују да ће до 2050. године број старијих од 60 година износити 32,3%, што ће представљати трећину популације. Свакако морамо бити свесни да нам је међугенерацијска сарадња потребнија више него икада раније, јер не треба да причамо о генерацијама, већ о заједничким интересима и потребама.

Развој друштва није могућ уколико наше заједнице поделимо по генерацијама и различитим активностима, већ је потребно да развијемо међузависне и мултигенерацијске заједнице у којима ћемо учити једни од других. Јачањем међугенерацијске солидарности, ми ћемо омогућити да свака генерација има своје место и једнаке могућности и прилике.

Резултате истраживања представили су Наташа Тодоровић и др Милутин Врачевић из Црвеног крста Србије и Градимир Зајић, социолог у пензији.

Наташа Тодоровић је представила део истраживања који се односио на ставове различитих генерација једних о другима. У истраживању које се односи на ставове анализирани су ставови различитих генерација једних о другима и о својој генерацији. Да ли старији представљају оптерећење за економију своје државе? 68% младих, 80% средовечних и 76% старијих сматра да ова тврдња није тачна. Овај податак представља добру основу, али може се закључити да је потребно још радити на промовисању улоге старијих особа у друштву, пре свега код младих. Када је реч о младима, да ли млади у својим двадесетим годинама мало доприносе економији своје земље? 42% младих, 51% средовечних, 58% старијих се слаже са овом тврдњом, па је потребно да размислимо о овим подацима и о начину како да промовишемо допринос младих, јер млади такође доприносе неформалним радом и волонтирањем.

Градимир Зајић је представио део истраживања који се бавио међугенерацијском разменом. Један од првих података говори да је, што се тиче међугенерацијске размене, знатно учесталија размена новца, него подршке у активностима (54% прима или је примило новчану помоћ, 65% је даје или је давало, а 25% прима или даје подршку у активностима). Све три генерације (млади, средовечни и старији) скоро потпуно равномерно дају новчану помоћ (63%, 65%, 69%), али је примају више припадници младе генерације (70% наспрам 44% код средње и 49% код старије генерације). Старији највише примају подршку у активностима (40%, наспрам 15% и 19%). У примању новца најприсутнија је редовна новчана помоћ, код све три генерације, а код старијих 26% прима и финансијску помоћ за лекове и трошкове лечења. Редовна финансијска помоћ је, уз разне поклоне, и најприсутнији облик давања новца. Што се тиче размене времена, чак 20% старијих каже да своју децу виђа ретко.

Др Милутин Врачевић из Црвеног крста Србије је у својој презентацији приказао повезаност између демографског старења, пораста ризика од функционалне зависности у старијем животном добу и важности неформалних услуга подршке које старијима пружају припадници/е млађих генерација, најчешће у породичном контексту. Уз процену да се 90% старијих у Србији у већој мери ослања на подршку породице и податак из истраживања да 46,2% старијих особа има потребу за помоћи у кући (наспрам 13,8% средовечних и 11,6% младих), постаје јасна важност међугенерацијске подршке у неформалним услугама. Истраживање је показало да испитаници и испитанице у просеку током једног месеца добијају 328 часова подршке (директна помоћ, послови у кући, помоћ око деце, послови око куће, транспорт и набавка), што је еквивалент вредности рада од 112.000 динара, по тржишној цени.

Овакви подаци показују колико је подршка неформалних пружалаца/тељки услуга значајна и да је неопходно системски улагати у обуку и услуге за овај део популације, као и у здравствено-превентивне програме за читаво становништво у склопу концепта здравог и активног старења.

Извор: www.redcross.org.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]