Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Конференција „Национални оквир квалификација у Србији – од развоја до имплементације“

Објављено 30.06.2017.

nokКонференција Национални оквир квалификација у Србији – од развоја до имплементације; организацијом до бољих квалификација , одржана је 27. јуна у Хотелу Метропол. Организатор Конференције је Министарство просвете, науке и технолошког развоја у сарадњи са Европском фондацијом за обуку – ETF (European Training Foundation).

Поред представника Министарства и  представника Делегације ЕУ за примену НОК-а, Конференцији је присуствовало више од шездесет учесника из различитих партнерских институција, и то: представници Министарства за рад, стручњаци за НОК, чланови Савета за стручно образовање и образовање одраслих, представници Завода за унапређивање и образовање, социјални партнери (представници послодаваца и синдиката), Националне службе за запошљавање, представници привредних комора, представници ЕУ делегације и других међународних организација.

У уводном делу конференције, помоћник министра за развој и високо образовање Весна Мандић кроз презентацију Национални оквир квалификација у Србији указала је на значај успостављања јединственог – интегралног оквира квалификација, којим ће бити обухваћени сви нивои и врсте квалификација.

– Национални оквир квалификација важан је не само за нас, који се бавимо образовањем, већ је значајан за послодавце и тржиште, што ће, свакако, дати значајне ефекте за бржу и бољу запошљивост и развој  Републике Србије у целини. Зато желимо да национални оквир квалификација сви заједно имплементирамо у сва подручја рада и да као социјални партнери, допринесемо решавању и уређењу политике запошљавања, посебно младих, рекла је Мандић и додала да се очекује да та сарадња буде партнерска, успешна и транспарентна, што ће омогућити да Србија постане равноправна чланица европског друштва у области развоја квалификација.

Министарство је прихватило сарадњу са ETF-ом, са жељом за модернизацијом и унапређивањем  квалификација у Србији и побољшањем запошљивости. Такође,  у складу са Стратегијом развоја образовања у Србији до 2020. године, будући концепт образовања као национални приоритет предвиђа такав систем квалификација који ће бити и тржишно флексибилан и релевантан.

Шон Мендез из Европске фондације за обуку изразио је спремност да ETF и у наредном периоду пружи подршку Министарству за успостављање и имплементацију НОК-а у Србији, а у циљу повезивања Србије са другим земљама које примењују свој национални оквир квалификација, чиме би се и наша земља укључила у европски систем квалификација. Као пример оснаживања социјалних партнерства, биће формирана Међуминистарска радна група (ММГ) као тело у чији ће састав, поред Министарства, бити укључено 20 институција које ће доприносити развоју и унапређивању квалификација и њиховом повезивању са тржиштем и послодавцима.

Сви институционални субјекти изразили су спремност да буду имплементирани у развој и успостављање националног оквира квалификација и тиме допринесу решавању проблема запошљавања становништва и унапређивању развоја друштва и тржишта у целини, што ће омогућити да Србија постане равноправна чланица европског друштва.

Извор: www.mpn.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]