Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Одржана конференција „Укључивање деце из осетљивиих група у предшколски систем“

Објављено 29.04.2017.

konferencija_predskolsko_obrazovanje_obuhvatНа конференцији “Укључивање деце из осетљивих група у предшколски систем“ одржаној 25. априла у хотелу Метропол у Београду презентовани су подаци о стању обухвата деце предшколским васпитањем и образовањем у Србији. Подаци показују да је у претходној деценији у Србији направљен значајан напредак у области предшколског васпитања и образовања, обухват деце узраста од три до пет година износи 54 %. Међутим, и даље смо  значајно испод просека земаља Европске уније (у којима је обухваћено око 87% деце овог узраста). Обухват је посебно низак када су у питању деца из осетљивих група (деца која живе у руралним подручјима 29%, сиромашна деца 22%, неформалним ромским насељима 8 %, док о обухвату деце са сметњама у развоју не постоје поуздани подаци).

Конференцију су отворили државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја Анамарија Вичек и директор канцеларије Светске банке у Србији Тони Верхејиен.

Анамарија Вичек  је том приликом истакла да „Србија препознаје значај предшколског васпитања и образовања као и неопходност стварања услова за ширу доступност квалитетног образовања као једног од кључних фактора у обезбеђивању дечијих права“ и додала да предшколско васпитање и образовање у Србији има дугу традицију пуну искустава и добре и квалитетне праксе као и велики стручни потенцијал и прописе који омогућавају примену и развијање савремених приступа детињству, учењу и развоју деце.

Конференција представља завршни догађај у оквиру пројекта „Укључивање деце из осетљивих група у предшколски систем“ који су у сарадњи са десет предшколских установа и јединица локалне самоуправе, уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја, реализовали Нордијски поверенички фонд и канцеларија Светске банке у Србији.

Значај сарадње свих учесника на пољу унапређивања предшколског васпитања и образовања истакао је и Тони Верхејиен и додао да се заједничким снагама може омогућити боље образовање  за будуће нараштаје.

„Министарство просвете, науке и технолошког развоја кроз интегрисани систем предшколског васпитања и образовања обезбеђује подршку развоју и добробити деце, негу, превентивно-здравствену и социјалну заштиту деце, функцију припреме за полазак у школу и подршку васпитној функцији породице“ нагласила је Вичек.

У сарадњи Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Светске банке и Нордијског повереничког фонда започета је реализација пројекта „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“, који ће се реализовати средствима из кредита Светске банке. Кроз пројекат допринеће се унапређењу доступности и квалитета предшколског васпитања и образовања.

Полазећи од стратешких циљева и принципа предшколског васпитања и образовања прописаних Законом о предшколском васпитању и образовању, Министарство просвете, науке и технолошког развоја, у сарадњи са предшколским установама, јединицама локалних самоуправа и уз значајну подршку партнерских институција и организација наставља да реализује активности и иницијативе којима се доприноси грађењу квалитетног система предшколског васпитања и образовања за сву децу предшколског узраста и њихове породице.

Извор: www.mpn.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]