Министарка државне управе и локалне самоуправе Србије Кори Удовички изјавила је 16. новембра да ће у 2016. години бити смањена издвајања из републичког буџета за јединице локалне самоуправе, јер, како је навела, “нема пара”. Удовички је на скупу “Унапређење управљања јавним финансијама на локалном нивоу” у Београду навела да ће 2016. година бити “година решавања финансијског положаја локалних самоуправа”, а да се у њеном првом кварталу очекује доношење закона о финансирању јединица локалне самоуправе.
“Кључни проблеми су како уредити трошење средстава, како уредити надлежности и одговорност републике и јединица локалних самоуправа, од кога зависи на пример, финансијско пословање школа. Затим следи капацитет за буџетско финансирање, а на крају јасне консеквенце за неодговорно понашање”, казала је Удовички.
Према њеним речима, неопходно је успоставити систем у коме ће јединице локалне самоуправе “тачно знати шта колико кошта”.
“Док се систем не постави како треба, не можемо никога позвати на одговорност”, додала је министарка.
Председник Сталне конференције градова и општина (СКГО) Зоран Перишић оценио је да је сврха програма, који партнерски реализују СКГО и Државна ревизорска институција (ДРИ), унапређење ефикасности употребе јавних финансија на локалном нивоу.
“Програм је омогућио двосмерну комуникацију измедју ДРИ и јединица локалне самоуправе, која до сада није постојала. Извештаји ревизора показују да је у појединим локалним самоуправама упитан сваки други утрошени динар, док је у другим срединама упитан сваки седми утрошени динар”, рекао је Перишић.
Према речима врховног државног ревизора Душка Пејовића, та институција ће у 2015. години извршити 108 ревизија, од којих 56 у јединицама локалне самоуправе, ревизија још није урађена.
“Ситуација на терену није сјајна, што се може видети из наших извештаја. Кључни проблеми су неправилно коришћење јавних средстава и управљање јавном имовином и недовољно поштовање правила и процедура”, казао је Пејовић додавши да је проблематично и то што интерна ревизија није успостављена код бројних ревидираних субјеката.
Он је додао да су ревизори у претходне четири године дали више од 1.500 препорука као и да би држава морала више да се посвети “потенцијално коруптивној области” давања јавне имовине у закуп.
Амбасадор Шведске у Србији Кристер Асп навео је да је та земља, препознавши значај реформи у овој области, обезбедила 12 милиона евра за реализацију пројеката у Србији.
“Шведска од пре две године финансијски подржава реализацију овог програма који сматрамо значајним и са становишта отварања поглавља 32 у оквиру преговора са ЕУ, које се тиче финансијске контроле”, казао је Асп.
Конференцију “Унапређење управљања јавним финансијама на локалном нивоу” организовала је СКГО у сарадњи с ДРИ и уз подршку Шведске и Програма УН за развој.
Извор: Бета, преузето са www.euractiv.rs
Оставите коментар