Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održana konferencija “Unapređenje upravljanja javnim finansijama na lokalnom nivou”

Objavljeno 20.11.2015.

calculator - ilustracijeMinistarka državne uprave i lokalne samouprave Srbije Kori Udovički izjavila je 16. novembra da će u 2016. godini biti smanjena izdvajanja iz republičkog budžeta za jedinice lokalne samouprave, jer, kako je navela, “nema para”. Udovički je na skupu “Unapređenje upravljanja javnim finansijama na lokalnom nivou” u Beogradu navela da će 2016. godina biti “godina rešavanja finansijskog položaja lokalnih samouprava”, a da se u njenom prvom kvartalu očekuje donošenje zakona o finansiranju jedinica lokalne samouprave.

“Ključni problemi su kako urediti trošenje sredstava, kako urediti nadležnosti i odgovornost republike i jedinica lokalnih samouprava, od koga zavisi na primer, finansijsko poslovanje škola. Zatim sledi kapacitet za budžetsko finansiranje, a na kraju jasne konsekvence za neodgovorno ponašanje”, kazala je Udovički.

Prema njenim rečima, neophodno je uspostaviti sistem u kome će jedinice lokalne samouprave “tačno znati šta koliko košta”.

“Dok se sistem ne postavi kako treba, ne možemo nikoga pozvati na odgovornost”, dodala je ministarka.

Predsednik Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) Zoran Perišić ocenio je da je svrha programa, koji partnerski realizuju SKGO i Državna revizorska institucija (DRI), unapređenje efikasnosti upotrebe javnih finansija na lokalnom nivou.

“Program je omogućio dvosmernu komunikaciju izmedju DRI i jedinica lokalne samouprave, koja do sada nije postojala. Izveštaji revizora pokazuju da je u pojedinim lokalnim samoupravama upitan svaki drugi utrošeni dinar, dok je u drugim sredinama upitan svaki sedmi utrošeni dinar”, rekao je Perišić.

Prema rečima vrhovnog državnog revizora Duška Pejovića, ta institucija će u 2015. godini izvršiti 108 revizija, od kojih 56 u jedinicama lokalne samouprave, revizija još nije urađena.

“Situacija na terenu nije sjajna, što se može videti iz naših izveštaja. Ključni problemi su nepravilno korišćenje javnih sredstava i upravljanje javnom imovinom i nedovoljno poštovanje pravila i procedura”, kazao je Pejović dodavši da je problematično i to što interna revizija nije uspostavljena kod brojnih revidiranih subjekata.

On je dodao da su revizori u prethodne četiri godine dali više od 1.500 preporuka kao i da bi država morala više da se posveti “potencijalno koruptivnoj oblasti” davanja javne imovine u zakup.

Ambasador Švedske u Srbiji Krister Asp naveo je da je ta zemlja, prepoznavši značaj reformi u ovoj oblasti, obezbedila 12 miliona evra za realizaciju projekata u Srbiji.

“Švedska od pre dve godine finansijski podržava realizaciju ovog programa koji smatramo značajnim i sa stanovišta otvaranja poglavlja 32 u okviru pregovora sa EU, koje se tiče finansijske kontrole”, kazao je Asp.

Konferenciju “Unapređenje upravljanja javnim finansijama na lokalnom nivou” organizovala je SKGO u saradnji s DRI i uz podršku Švedske i Programa UN za razvoj.

Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]