У уторак, 25.9.2018. године, у Београду је одржана конференција под називом „Јачање породице – поглед на могућности”. Конференцију су организовали Мрежа организација за децу Србије – МОДС у сарадњи са Републичким заводом за социјалну заштиту уз подршку UNICEF-а и под покровитељством Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Конференција је била посвећена питањима развоја услуга и програма који ће омогућити сталну, правовремену и одговарајућу подршку породици са децом, како би се спречило издвајање деце из породица, односно, омогућио пвратак деце у примарну породицу, уколико је до раздвајања дошло. Размотрене су бројне могућности и ресурси који већ постоје како у јавном, тако и у цивилном сектору, а потребно их је ставити и у функцију јачања породице и подршке останку детета у породици.
У уводном обраћању, скупу су се обратили Ненад Нерић, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Северин Леонарди, заменица директорке UNICEF-а у Србији, Невенка Жегарац, редовна професорка Факултета политичких наука, и Саша Стефановић, директор МОДС-а.
Државни секретар Ненад Нерић је том приликом истакао да је заштита детета и његових најбољих интереса, а тиме и његове породице, један од основних задатака система социјалне заштите. Нагласио је да је систем социјалне заштите инсистирао на померању фокуса са рестриктивних мера ка мерама подршке биолошкој породици као и да је важно ставити што већи фокус на бржи повратак деце која су измештена у своје биолошке породице.
Северин Леонарди, заменица директорке UNICEF-а у Србији, похвалила је одлучност Републике Србије да приоритизује решења која се базирају на подршци породицама. Нагласила је, међутим, да „још увек услуге подршке породици нису доступне свим породицама и родитељима“ и апеловала на Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања да уложи додатне напоре „да се успостави систем који је ефикасан у идентификовању породица које се суочавају са проблемима и да услуге буду доступне у целој земљи.“
Обраћајући се учесницима конференције, Саша Стефановић, директор МОДС-а, подсетио је на то да се од 2009. године до данас од укупног броја деце у установама која су прекинула смештај само 23% деце вратило својим биолошким породицама. Због тога је неопходно као приоритет поставити и повратак деце која су измештена из породица у своје биолошке породице, једнако као и спречавање измештања детета из породице, када је то у најбољем интересу детета.
Учесници скупа су добили и примерак публикације UNICEF-а „Јачање породица из осетљивих група – поглед на могућности“, која садржи примере услуга и програма подршке породицама.
Извор: zadecu.org
Оставите коментар