Више од 20 водитеља/ки похађало је обуку за реализацију програма стручног усавршавања од јавног интереса из области предузетништва, која ће надаље бити организована за 3.000 наставника и наставница из 300 школа у периоду фебруар–април 2019. године.
Аутори/ке програма „Програм стручног усавршавања – обуке наставника у области развијања предузетничких компетенција код наставника и ученика и стварању услова за реализацију предузетништва у основним школама” су Весна Картал, мр Мирјана Илић и др Душан Станковић, а организацију и реализацију програма остварује Удружење пословних жена Србије.
Основна школа „Дринка Павловић” из Београда била је домаћин обуке за водитеље/ке, а планирано је да обука за 3.000 запослених у основном образовању и васпитању траје два дана и то: један дан непосредно у контакту са полазницима и полазницама, а други дан електронски.
Садржај обуке обухвата следеће тематске области:
- Предузимљивост и оријентација ка предузетништву,
- Ученичка задруга као модел предузетништва,
- Развијање предузетничког пројекта и
- Пројектни портфолио.
Министарство просвете, науке и технолошког развоја, на основу Јавног позива за избор организатора, реализатора и програма стручног усавршавања од јавног интереса за запослене у установама основног образовања и васпитања у области развоја предузетништва у основној школи, донело је одлуку о избору Удружења пословних жена Србије које је конкурисало са „Програмом стручног усавршавања – обуке наставника у области развијања предузетничких компетенција код наставника и ученика и стварању услова за реализацију предузетништва у основним школама”.
У сарадњи са школским управама Министарства просвете, науке и технолошког развоја, извршен је одабир 300 основних школа са читаве територије Републике Србије, из којих ће обуку похађати по 10 запослених наставника/ца (учитељи/це и предметни наставници/е) из сваке школе, од којих се очекује да након обуке буду у стању да:
- препознају своју улогу у развоју предузетничких компетенција код ученика и ученица,
- развијају ученичку задругу као модел предузетништва,
- планирају и реализују предузетничке пројекте и
- користе ефикасне начине за ангажовање ученика и ученица у раду ученичке задруге.
Обука за запослене је бесплатна, а сваки учесник/ца добија потврду о савладаном програму стручног усавршавања од јавног интереса у трајању од 16 бодова.
Свака школа чији наставници/е похађају обуку, добиће и Водич за оснивање ученичких задруга, који се израђује за потребе овог пројекта.
Најбољи примери добре праксе предузетничких пројеката које школе буду израдиле након обуке, биће објављени на порталу www.skolskopreduzetnistvo.rs, као и на порталу Владе Републике Србије „Србија ствара” www.serbiacreates.rs.
Пријатељ пројекта „Просветни преглед” ће своје читаоце и читатељке редовно извештавати о свим оствареним активностима које се односе на обуку о предузетништву.
Више информација на www.mpn.gov.rs
Оставите коментар