У оквиру пројекта „Унапређење родне равноправности у Србији”, за мале бизнисе из Војводине одржана је онлајн панел дискусија „Дискриминација у области рада и запошљавања”. Пројекат се спроводи са циљем да се послодавцима представе афирмативне мере за запошљавање и побољшање положаја жена на тржишту рада у Србији и да се отвори дијалог о процесу даљег усклађивања процедура са правном тековином ЕУ.
Према Извештају Европске комисије о напретку за 2019. годину, највећи број притужби Поверенику за равноправност Републике Србије односи се на родну дискриминацију. Извештаји Повереника показују да су на другом месту по броју притужби оне које се односе на дискриминацију у области рада и запошљавања, док су у периоду од 2014. до 2018. године жалбе из области рада и запошљавања углавном подносиле жене (57,3%).
На онлајн дискусији „Дискриминација у области рада и запошљавања” говорили су Марија Јовановић (Фондација „Ана и Владе Дивац”), Емилија Спасојевић (стручна служба Повереника за заститу равноправности), проф. др Бојан Урдаревић (Правни факултет, Крагујевац) и Марио Рељановић, научни сарадник (Институт за упоредно право).
Пројекат „Унапређење родне равноправности у Србији” реализују Фондација „Ана и Владе Дивац” и Фондација „Центар за демократију”, уз подршку Балканског фонда за демократију, пројекта Немачког Маршаловог фонда Сједињених Америчких Држава и Амбасаде Краљевине Норвешке у Београду.
Фондација „Ана и Владе Дивац” већ неколико година заговара конкретне мере за смањење дискриминације и повећање запошљавања жена и оснаживање женских невладиних организација. Пројектни партнер Фондација „Центар за демократију” водећа је организација цивилног друштва у Републици Србији у областима социјалних права, питања тржишта рада и друштвеног развоја, са запаженим искуством у унапређивању ресурса за демократско управљање и промоцији реформи у складу са захтевима Европске уније.
Извор: www.divac.com
Оставите коментар