Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић учествовала је на панелу “Шампиони људских права: старије особе и волонтеризам” одржаном поводом Међународног дана волонтера, а том приликом је, честитајући волонтерима и волонтеркама њихов дан, говорила о могућим начинима за смањење дискриминације кроз рад волонтера/ки и представника/ца организација за заштиту права старијих.
У нашем друштву традиционално има солидарности која је суштина сваког волонтерског рада, бољег повезивања генерација и међусобног разумевања, рекла је повереница на скупу. Реагујући на проблеме који се у пракси јављају због постојећих прописа о волонтирању, а који су изнети у дискусији, повереница је позвала представнике/це организација које помажу већој укључености старијих путем волонтерског рада, да се притужбама обрате институцији Повереника, како би се урадила анализа ових прописа и предложиле измене којима би се олакшао њихов рад, јер се неукључивањем старијих особа у волонтирање друштво лишава значајних ресурса. Волонтери и волонтерке су указали и на случајеве дискриминаторног поступања хитних медицинских служби према старијим пацијентима и пацијенткињама, због чега је повереница Јанковић најавила анализу прописа ради давања опште препоруке мера за остваривање равноправности која би била упућена свим здравственим установама.
Међу учесницима/ама скупа били су и Наташа Тодоровић из Црвеног крста Србије, Надежда Сатарић из удружења Амити, проф. др Миле Милосављевић и проф. др Дејан Сумрак, волонтери/ке, као и други представници/е организација које се баве социјалном, здравственом и правном заштитом старијих особа.
Догађај су, у оквиру обележавања Недеље људских права, заједнички организовали Тим за људска права УН у Србији, Делегација ЕУ у Србији, Мисија ОЕБС у Србији, Канцеларија Савета Европе у Србији и Црвени Крст Србије у просторијама ЕУ инфо центра.
Извор: ravnopravnost.gov.rs
Оставите коментар