У уторак, 18. јуна, одржан је финални догађај Форума за зелене идеје у Београду, где је 10 финалиста/киња конкурса представило своје зелене идеје, фокусиране на одрживи развој и солидарно предузетништво.
Жири у саставу Бојан Вуликић (Дирекција за мала и средња предузећа, Ерсте Банка), Маријана Савић (директорка удружења Атина и социјалног предузећа Багел Бејгл), Оливера Поповић (потпредседница Удружења пословних жена), Паола Петрић (програмска координаторка и заменица директора канцеларије, Фондација Хајнрих Бел), Мирољуб Николић (директор Caritas Шабац и координатор мреже “Социјални агро бизниси”) и Миодраг Недељковић (извршни дирецтор IDC Србија) одабрао је три победничке #zeleneideje које ће бити подржане са по 5.000 USD и које стичу право учешћа на регионалном такмичењу Филантропија за зелене идеје, где могу освојити додатна средства за реализацију својих пројеката.
Андрамоље представљају дидактичко игровно средство које је јединствено на тржишту – како према доприносу развоју деце, тако и према начину производње (уз поштовање еколошких принципа и уз учешће особа из осетљивих група у процесу производње). Намењене су деци предшколског и млађег школског узраста, која приликом игре имају прилику да истраживањем различитих принципа и механизама функционисања играчке самостално долазе до различитих решења (техничких, креативних, практичних).
Центар за регенеративну одрживост градова покреће Ствар(а)отеку – прву библиотеку ствари у Србији. Новосађани и Новосађанке ће на исплатив и једноставан начин моћи да позајме алат, различите електричне уређаје, опрему за спорт или хоби – по принципу класичне библиотеке. Циљ Ствар(а)отеке је да подржи лични развој суграђана/ки, подржи еколошку културу, преусмери нежељене предмете у нови циклус употребе и смањи количину отпада у Новом Саду.
Пројекат Око соколово Друштва за заштиту и проучавање птица Србије усмерен је на три специфична проблема – незаконито убијање дивљих птица, непридржавање кодекса природњачке фотографије које може имати негативан утицај на птице и лоша прихрана птица од стране грађана/ки. Њихова друштвена мисија је да едукују и понуде алтернативу грађанкама и грађанима који желе да своје време проведу у природи, тако што ће њихове активности уједно бити и у служби промоције, подизања свести и очувања врста и подручја на којима живе.
Извор: www.tragfondacija.org
Оставите коментар