Уочи 29. септембра, Међународног дана свести о губитку и бацању хране, Социјални стуб платформе „Одрживи развој за све”, који реализује Фондација „Ана и Владе Дивац” у партнерству са Фондацијом „Центар за демократију”, организова0 је вебинар на тему „Донирање хране – потребе и изазови”.
Циљ вебинара је био да укаже на спремност Србије за остваривање Циља одрживог развоја 2 – Свет без глади, са посебним акцентом на Потциљ 2.2. – до краја 2030. окончати све облике неухрањености, уз постизање (до краја 2025. године) међународно договорених циљева који се односе на заостајање у телесном развоју деце млађе од 5 година и усмерити пажњу на нутритивне потребе адолесценткиња, трудница и дојиља, те старијих лица.
Вебинар је обухватио и теме стратешког оквира и јавних политика за смањење глади у Србији, расположивости података за мерење напретка, те је указао на иницијативе приватног, јавног и пословног сектора усмерене на обезбеђивање хране најугроженијим категоријама становништва и смањењу бацања хране.
Када су у питању политике социјалног укључивања и смањење глади, Милица Станковић, руководитељка Сектора за развој услуга социјалне застите и сарадњу са удружењима из Секретаријата за социјалну заштиту Града Београда, истакла је да сви стратешки документи који се доносе на локалном и националном нивоу могу да допринесу остваривању Агенде 2030. Посебно су у том смислу значајне Стратегија за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији и Стратегија пољопривреде и руралног развоја Републике Србије.
О учешћу цивилног, јавног и бизнис сектора у сузбијању глади на локалном нивоу и расположивим ресурсима, потребама и изазовима посебно су говорили Јелена Радојичић, стручна сарадница за социјалну делатност у Црвеном крсту Србије, и Александар Видаковић, председник Федерације банака хране Србије.
Жељко Митковски, менаџер пројекта у Фондацији „Ана и Владе Дивац”, говорио је испред Коалиције за доброчинство о удруживању и иницијативама које доприносе повећању донација хране за најугроженије и смањењу бацања хране која је још увек безбедна за људску употребу – донирању хране, потребама и изазовима и том приликом позвао све да се укључе иницијативи Спасимо храну, спасимо хуманост Коалиције за доброчинство.
Сви панелисти су били сагласни да је логистика, односно организација дистрибуције хране велики изазов у пракси, али да удруживање и сарадња организација попут банака хране, цивилног сектора и институција умногоме доприносе решавању овог проблема.
Више информација на sdgs4all.rs
Оставите коментар