Закон о социјалном предузетништву, за који је урађен Нацрт, требало би да уреди другачији начин пословања по принципу солидарне економије, да социјална предузећа добију статус и буду препозната у правном систему Србије, речено је 18. октобра на друштвеном дијалогу „Концепт социјалног предузетништва и примери добре праксе у Републици Србији“ у Палати Србија.
Како је најављено на дијалогу у организацији Министарства за људска и мањинска права, Нацрту закона предстоји јавна расправа. Министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог Гордана Чомић изјавила је да Устав једног друштва показује његове вредности, док социјална заштита и мере социјалне политике показују његове карактеристике, што је видљиво кроз доношење антидискриминационих закона, Закона о родној равноправности, израде Нацрта закона о истополним заједницама, итд. Када говоримо о карактеристикама друштва, није примаран новац, већ промена понашања према другачијима од себе, истакла је Чомић.
„Сви имамо обавезу да уз сагледавање сопственог положаја, прихватимо различитости у друштву, да поштујемо и помажемо оне који не могу сами о себи да воде рачуна, као што су жртве насиља или сиромашни, маргинализовани, људи са личним својствима која их онемогућавају у свакодневном раду. Сви они морају да буду видљиви и у оку свих закона који прате вредности Устава Србије”, нагласила је Чомић.
Како је навела, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог је надлежно је за доношење Стратегије за ставарање подстицајног окружења цивилног друштва у Србији. „Важно нам је да чујемо шта мисле колеге из цивилног друштва, као и представници државних органа који се секторски баве социјалним предузетниптвом, како би и у Стратегији и ова делатност била наведена и дефинисана. Спремни смо да понудимо и хибридне моделе предузетништва са приватним компанијама, које би омогућиле хуманију атмосферу радницима. У фокусу Министарства су центри за ментално здравље у Србији који ће бити организовани у договору са надлежним органима, као и деиституционализација, односно спровођење системских промена које треба да омогуће пуно укључивање корисника система социјалне заштите у све ссфере живота у заједници”, најавила је Чомић.
Ннеопходност окончања дугогодишњег рада на изради закона којим би се уредило солидарно предузетништво, препознато и као кључни фактор друштвеног развоја у свим европским државама. Доношењем закона држава Србија ће показати да препознаје значај социјалне економије у развоју друштва, чиме се усклађује правни оквир са глобалном развојном Агендом 2030.
Извор: minljmpdd.gov.rs
Оставите коментар