Како осмислити квалитетан програм менторства за младе из осетљивих група? Који су кораци у креирању инклузивних активности за провођење слободног времена? То су нека од питања која су предмет три Еразмус + пројекта у којима Београдска отворена школа учествује као партнер, а која су представљена на консултативном састанку „Социјално укључивање и оснаживање младих из осетљивих група“, одржаном 22. јануара 2019. године.
Састанак је окупио значајан број наставника/ца који директно раде са младима из осетљивих група, представнике/це кровних омладинских организација, као и организација које у свом редовном раду спроводе различите менторске програме за младе у области креативности, подстицања развоја предузетништва и превенције осипања из процеса образовања младих.
У сусрет шестомесечном програму менторства за младе из осетљивих група
Састанак је отпочео представљањем пројекта ВМ-про: Валидација менторства за младе. Поред представљања основних података о пројекту, посебна пажња посвећена је представљању Водича за спровођење менторства за младе који је креиран у оквиру пројекта. Дискутовало се о иновативним (оперативним и рефлексивним) алатима у менторству које је развила Италијанска школа менторства – носилац пројекта и експерт у области, као и могућностима за примену тих алата у менторском раду у Србији. Посебно интересовање исказано је за могућност примене онлајн менторства на даљину као значајног сегмента за олакшавајући и ефикаснији рад са ментијима. У завршном делу сесије најављени су даљи кораци у пројекту који се односе на реализацију шестомесечног програма менторства за младе из осетљивих група.
Како паметно осмислити слободно време
У другом делу састанка представљени су водич и приручник за омладинске раднике/це које желе да организују активности за квалитетно провођење слободног времена за младе, укључујући и младе са инвалидитетом. Ови материјали произведени су у оквиру пројекта Слободно време за младе као део позитивне педагогије. У наредном периоду биће креирана и мобилна апликација за саветима за омладинске раднике/це, а сви материјали ће бити испробани и у пракси.
Приступачне услуге за младе са инвалидитетом
На самом крају састанка приказан је пројекат HORECACCESS који ће допринети унапређењу приступачности услуга за младе. У оквиру овог пројекта, између осталог, биће креирана и андроид апликација која ће допринети нарочито гостима са инвалидитетом да добију квалитетније и приступачне услуге у домену HORECA сектора (туристичка путовања и услуге смештаја, посећивање кафића, ресторана…).
За више информација о пројектима посетите званичне веб-сајтове: www.vm-pro.eu, http://www.leisure4youth.eu
Извор: www.bos.rs
Оставите коментар